Zima ciepła i bezpieczna

 

 Nadeszła pora dogrzewania mieszkań i domów. Co roku jest to także okres zwiększonej ilości pożarów i zaczadzeń. O zagrożeniach i możliwościach ich uniknięcia przypomina Państwowa Straż Pożarna.


Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w blokach i domach mieszkalnych to co roku okres zwiększonej ilości pożarów i zagrożeń z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyn powstania pożaru jest wiele, ale najczęstszą jest niewłaściwe użytkowanie instalacji gazowych, elektrycznych lub kominowych, w tym spalinowych i wentylacyjnych. Należy pamiętać, że bardzo ryzykowne są domowe przeróbki oraz brak okresowych przeglądów i czyszczenia instalacji. Innymi z powodów są: nieostrożne obchodzenie się z ogniem otwartym, niewłaściwe lub nieostrożne użytkowanie urządzeń grzewczych i pozostawianie bez dozoru włączonych urządzeń elektrycznych. Podczas eksploatacji grzejniki elektryczne, piecyki oraz promienniki gazowe należy bezwzględnie ustawiać na podłożu niepalnym, z dala od wszelkiego rodzaju materiałów palnych takich jak dywany, firanki, meble, zachowując odległość przynajmniej 50 centymetrów.

Kolejnym źródłem zagrożenia pożarowego są nieszczelne przewody dymowe i spalinowe. Należy pamiętać o okresowym przeglądzie stanu technicznego przewodów, co najmniej raz w roku, wykonanego przez mistrza kominiarskiego oraz zadbać o ich oczyszczenie z sadzy.

Przepisy prawa budowlanego zobowiązują właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Promienniki gazowe czyli popularne piecyki na butlę propan – butan, do ogrzewania należy stosować tylko w pomieszczeniach posiadających dobrą wentylację, ale przebywać w tych pomieszczeniach zbyt długo ze względu na spadek zawartości tlenu. Ważnym elementem jest sprawna i właściwie działająca wentylacja. Zakrywanie i zaklejanie kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach jest zabronione. W mieszkaniach posiadających nowe okna dopływ powietrza do spalania gazu jest wręcz niemożliwy i często powoduje odwrócenie ciągu kominowego w kanałach wentylacyjnych. Dlatego należy pamiętać, aby w trakcie użytkowania urządzeń gazowych część okien ustawić w pozycji „mikrowentylacja” lub w inny sposób zapewnić dopływ powietrza. Jeżeli ilość powietrza jest zbyt mała, następuje niezupełne spalenie gazu i powstaje trujący tlenek węgla czyli podstępny i zabójczy czad.

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

· przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,

· użytkować sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,

· stosować urządzenia posiadające stosowne atesty w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez

producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu

zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie

stosowania danego urządzenia,

· nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,

· w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,

· systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej. Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki,

· często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić- nawet niewielkie - rozszczelnienie okien,

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń.

Tlenek węgla - „cichy zabójca”, jako produkt niepełnego spalania jest bezbarwny, bezwonny przez co trudny do wykrycia i powoduje już nawet przy niewielkich stężeniach w powietrzu zawroty głowy, nudności i senność, a przy dłuższym kontakcie utratę przytomności i śmierć.

Dlatego przed wyjściem z mieszkania lub domu należy sprawdzić czy zostały wyłączone wszystkie odbiorniki prądu i gazu, a gdy wyjeżdżamy na dłużej należy odłączyć zasilanie prądem i zakręcić zawory gazu.

26.10.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |