Poparcie dla Centrum Bezpiecznych Technologii

 W Tarnowie goszczą przedstawiciele różnych państw i kontynentów, którzy debatują na temat powołania Centrum Bezpiecznych Technologii. Aby projekt mógł zostać zrealizowany, potrzebne jest konsorcjum państw, organizacji międzynarodowych i pozarządowych.

 

W Tarnowie w dniach 27 i 28 października odbywa się konferencja dotycząca bezpieczeństwa chemicznego na świecie – Conference on chemical safety and security. W Tarnowie goszczą przedstawiciele różnych państw i kontynentów, przede wszystkim rządów Stanów Zjednoczonych oraz Afryki. Podczas spotkania, w którym uczestniczą także przedsiębiorcy, szefowie instytucji i służb, omawiane są szczegóły koncepcyjne mającego powstać ośrodka naukowo – szkoleniowego.

- Prace koncepcyjne mają potrwać około roku, z końcem przyszłego roku powinniśmy zainicjować działalność Centrum w Tarnowie – mówi Krzysztof Paturej, dyrektor Biura Projektów Specjalnych Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. - Tarnów, w oparciu o Zakłady Azotowe ma być epicentrum myśli technologicznej dla krajów rozwijających się takich jak Afryka czy Azja. Aby projekt mógł zostać zrealizowany, potrzebne jest konsorcjum państw, organizacji międzynarodowych i pozarządowych. - Centrum powinno być elastyczne w swoich działaniach i dostosowywać się do różnych kultur, różnego zrozumienia bezpieczeństwa i różnych priorytetów narodowych na całym świecie – mówiła w Tarnowie Bonnie Jenkins z Departamentu Stanu USA.

Większość krajów afrykańskich nigdy nie miała doświadczenia z produkcją i użyciem substancji o wysokiej toksyczności. Kraje te potrzebują pomocy w zakresie rozwijania bezpiecznego przemysłu chemicznego. - W trzech rejonach Afryki: Afryce Północnej, Zachodniej i Południowej przemysł chemiczny jest lepiej rozwinięty niż w pozostałych częściach kontynentu. Stało się tak dzięki ułatwionemu dostępowi do rynków zbytu i surowców, takich jak gaz ziemny powiązany z przetwórczym przemysłem rafineryjnym ropy naftowej – mówi obecna w Tarnowie Ruthie C. Rono, ambasadorka Kenii, która już skierowała oficjalne zaproszenie dla przedstawicieli Azotów Tarnów, samorządu miasta i Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, a także innych zainteresowanych organów krajowych do złożenia wizyty w Kenii.

Konferencja chemiczna w Tarnowie potrwa do piątku. Aktywnymi uczestnikami są m.in. przedstawiciele: Kenii, Kazachstanu, Ukrainy, USA, Holandii, Indii, a także przedstawiciel ONZ. Polskie instytucje reprezentują przedstawiciele ministerstw, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Państwowej Straży Pożarnej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej.

W Tarnowie goszczą ponadto przedstawiciele uczelni wyższych: Politechniki Krakowskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, Wyższej Szkoły Biznesu NLU w Nowym Sączu, Wojskowej Akademii Technicznej, a także przedstawiciele firm sektora wielkiej syntezy chemicznej.

27.10.2011
Komentarze:
Jenn: 01.12.2011
Frankly I think that\'s absoluelty good stuff.
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |