O lewy i kontrakty

Pierwszy oficjalny mecz brydżowy rozegrano w 1956 roku pomiędzy reprezentacjami zakładów pracy. Tarnów był trzecim, obok Warszawy i Krakowa założycielem Polskiego Związku Brydża Sportowego. Największym sukcesem tarnowskich mistrzów impasu pozostaje wywalczony w 1961 roku przez Bronisława Małka tytuł indywidualnego wicemistrza Polski.


W 1956 roku, po przełamaniu oporu ówczesnych władz, rozegrano w Tarnowie pierwszy oficjalny mecz brydżowy, w którym reprezentacja Fabryki Silników Elektrycznych (Mikołaj Grell, Bronisław Małek, Roman Jasica i Edmund Mazurek) zremisowała z reprezentacją Zakładów Mechanicznych (Tadeusz Cieślicki, Zbigniew Kapała, Władysław Kozioł i Stefan Zapała). Wcześniej, przez kilkanaście lat po wojnie, brydż był grą oficjalnie w Polsce zakazaną. Nie wolno było grać w lokalach publicznych, wydawać czasopism, czy choćby tylko zamieszczać „kącików brydżowych” w gazetach.

W brydża oczywiście grywano w domach, na ten ryzykowny sposób spędzania czasu pozwalali sobie również studenci.

Pierwsza tarnowska drużyna brydżowa powstała jeszcze wiosną 1956 roku w „Gwieździe”, czyli ówczesnym domu kultury Fabryki Silników Elektrycznych „M. 7” (późniejszy Tamel”). Później powołano do życia kolejne – m.in. w Zakładach Mechanicznych, w środowisku nauczycielskim i lekarskim (pod nazwą „Foka”). W efekcie jeszcze w 1956 roku działało w Tarnowie kilkanaście drużyn, zrzeszających ponad 120 zawodników, rozpoczęto rozgrywki ligowe, których animatorem był Antoni Szczepanik, inżynier z „Tamelu”, pierwszy prezes TOZBS.

Rok następny przyniósł pierwszy otwarty turniej par o mistrzostwo Tarnowa oraz powołanie do życia Tarnowskiego Okręgowego Związku Brydża Sportowego. Dzięki powołaniu tej struktury Tarnów był jednym z trzech, obok Warszawy i Krakowa, założycieli Polskiego Związku Brydża Sportowego. Pierwszy Zarząd Okręgowego Związku Brydża Sportowego w Tarnowie działał w składzie: Antoni Szczepanik, przewodniczący, Roman Jasica, sekretarz, Stanisław Bem, Tadeusz Broda, Emil Węgrzyn członkowie zarządu.


Miejsc, gdzie grywano w brydża było w ciągu minionych lat w Tarnowie kilka. Grano w świetlicy Tarnovii przy ulicy Krakowskiej, w świetlicy PSS. Również w pasażu Tertila, w świetlicy oddziału Państwowej Komunikacji Samochodowej. Doskonałe warunki do gry były w Domu Kultury „Zachęta” przy Placu Rybnym. Cykliczne turnieje brydżowe rozgrywane były w „Tarnowskiej Piwnicy” przy Krakowskiej 4 oraz w pomieszczeniach Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni przy Burku (obecnie budynek Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie), w świetlicy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego przy Wałowej, a także w pomieszczeniach Domu Kultury „Mariensztat”. Ponadto grywano w Domu Kultury Zakładów Azotowych, świetlicy Klubu Sportowego „Metal” przy ulicy Warsztatowej, a nawet w pomieszczeniach Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier przy ulicy Waryńskiego. Jak wspominają najstarsi tarnowscy brydżyści, w latach sześćdziesiątych bardzo atrakcyjne turnieje organizowały w Tarnowie Zakłady Mięsne. Nagrody były rzeczowe, wygrywało się wędliny i wyroby zakładów.


Grupa tarnowskich zawodników z czasem zajęła się również propagowaniem brydża w Dębicy, Nowym Sączu, Dąbrowie Tarnowskiej, Żabnie, Bochni. Z różnym skutkiem natomiast tarnowscy brydżyści rywalizowali na krajowej i międzynarodowej arenie, do dziś za największy jak dotąd sukces uważa się występ aż dwóch tarnowian w gronie 32 finalistów indywidualnych mistrzostw Polski w roku 1961. Bronisław Małek wywalczył wówczas tytuł wicemistrzowski, Tadeusz Trzeciak zakończył zawody na dziewiątej pozycji. Bronisław Małek jest też pierwszym tarnowskim zawodnikiem, któremu nadano 25 maja 1965 roku tytuł Mistrza Krajowego, za dotychczasowe osiągnięcia sportowe. Pierwszym tarnowskim Mistrzem Międzynarodowym był Adam Stono (od 1994 roku), w 2005 roku Arcymistrzem został Andrzej Hycnar

W 1999 roku tytuł wicemistrzów Polski w parach mieszanych wywalczyli Andrzej Hycnar i Renata Wajdowicz – pierwsza tarnowianka, która osiągnęła poziom Arcymistrza.


Będąc oddziałem terenowym PZBS tarnowski związek organizował przede wszystkim rozgrywki mistrzowskie szczebla okręgowego, ale także inne imprezy. Z rozgrywek mistrzowskich organizowane były: Drużynowe Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Mistrzostwa Polski Par, Indywidualne Mistrzostwa Polski. W 1987 roku powierzono Tarnowowi organizację I Mistrzostw Juniorów Makroregionu Małopolska, w których uczestniczyło 20 par. Dwie pary tarnowskie uplasowały się w pierwszej szóstce - drugie miejsce zajęli Jarosław Jurkiewicz i Jacek Prawda, szóste Marian Fischer i Ryszard Skotarski.


Kolejny raz zorganizowano Mistrzostwa Makroregionu Juniorów w 1989 roku z udziałem osiemnastu par. Wygrali je tarnowscy juniorzy: Marian Fischer i Ryszard Skotarski.


W rywalizacji zespołowej drużyny z Tarnowa awansowały i spadały z II ligi, nigdy jednak żadnej z nich nie udało się awansować do ekstraklasy, grupującej 16 najlepszych zespołów w Polsce.

Od września 2006 roku działa Tarnowska Akademia Brydżowych Umiejętności, której wychowankowie odnoszą znaczące sukcesy w zawodach młodych brydżystów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Największymi są dwa tytuły wicemistrza świata juniorów wywalczone w 2009 roku przez Adama Krysę oraz tytuł mistrza Europy juniorów młodszych zdobyty przez tego samego zawodnika w roku 2011.

30.10.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |