Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie rozpoczyna kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Tarnowie. W dniach od 8 do 10 listopada spółka organizuje spotkania dla mieszkańców Tarnowa, podczas których zostaną przedstawione: koncepcja budowy oraz technologiczne i ekologiczne aspekty funkcjonowania spalarni.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie budowy w mieście instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
Spalarnie odpadów komunalnych to nowoczesne elektrociepłownie, w których z odpadów komunalnych w procesie odzysku produkowane jest ciepło i energia elektryczna. W Europie działa ponad 500 takich instalacji. Poziom emisji substancji szkodliwych dla środowiska przez spalarnie odpadów jest wielokrotnie mniejszy niż konwencjonalnych elektrociepłowni, a dopuszczalną wielkość emisji regulują restrykcyjne przepisy prawa. Dlatego w wielu miastach instalacje te lokalizowane są w centrum, a ciepło z procesu termicznej utylizacji odpadów wykorzystywane jest do ogrzewania mieszkań.
W opracowanej przez firmę konsultingową Socotec Polska, na zlecenie MPEC Tarnów, analizie gospodarki odpadami w regionie tarnowskim z wkomponowanym modułem termicznego przekształcania odpadów, dokonano analizy trzech lokalizacji budowy instalacji: na terenie Zakładów Mechanicznych, przy ulicy Spokojnej (obok Elektrociepłowni „Piaskówka”) oraz przy ulicy Cmentarnej - obok istniejącego wysypiska odpadów komunalnych.
8 listopada rozpocznie się cykl spotkań konsultacyjnych. Podczas spotkań zostaną przedstawione m.in. wyniki opracowanej przez Socotec Polska „Wielokryterialnej analizy gospodarki odpadami w regionie tarnowskim” oraz informacje dotyczące aspektów technologicznych i ekologicznych funkcjonowania spalarni.
Konsultacje odbędą się wg następującego harmonogramu:
8 listopada o godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej nr 11, przy ul. Mościckiego 177 A – spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Chyszów
9 listopada o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowa nr 14, przy ul. Krzyskiej 118 - spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Krzyż i Piaskówka
10 listopada o godzinie 10:00 w auli Instytutu Nowoczesnych Technologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie – otwarte spotkanie dla mieszkańców Tarnowa i przedstawicieli instytucji.
W ramach dotychczasowych działań konsultacyjnych MPEC zorganizowało m.in: dwa wyjazdy studyjne do spalarni i Centrum Recyklingu w Wiedniu oraz konferencję „Gospodarowanie odpadami komunalnymi w regionie tarnowskim na rzecz zrównoważonego rozwoju", dedykowaną wójtom i burmistrzom gmin, którzy podpisali porozumienie w sprawie gospodarowania odpadami w regionie tarnowskim, radnym miejskim, przedstawicielom samorządu Tarnowa i województwa.
W wyjazdach wzięli natomiast udział radni miejscy, radni rad osiedlowych, dziennikarze oraz przedstawiciele samorządów dwóch gmin (Tarnów i Lisia Góra) graniczących bezpośrednio z lokalizacją przy ulicy Cmentarnej.