Zaduszki Witosowe

 6 listopada w Wierzchosławicach po raz kolejny odbyły się Zaduszki Witosowe. Wśród gości nie zabrakło parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego na czele z prezesem PSL, wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. Tego samego dnia rozstrzygnięto także konkursu plastycznego „Widokówka z Muzeum Wincentego Witosa”, zorganizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Muzeum Wincentego Witosa.

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją 6 listopada o godzinie 9.30 w kościele parafialnym w Wierzchosławicach odprawiona została msza święta za Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwę, wnuka Witosa - Wincentego Stawarza i zmarłych ludowców.

Następnie na wierzchosławickim cmentarzu uczestnicy Zaduszek Witosowych zgromadzili się wokół kaplicy Witosa i jego rodziny, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. Organizatorami tegorocznych Zaduszek Witosowych byli: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa, Polskie Stronnictwo Ludowe, Muzeum Okręgowe w Tarnowie- Oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach, Fundacja Polska Miedź.

Wśród gości byli m.in. Parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego na czele z prezesem PSL, wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, wiceprezesem PSL Ewą Kierzkowską, posłami Andrzejem Sztorcem i Mieczysławem Kasprzakiem. Obecni byli także europosłowie Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski, samorządowcy, poczty sztandarowe, kombatanci, młodzież szkolna. Wierzchosławicki cmentarz zapełnił się 104 sztandarami delegacji przybyłych z województw małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Podczas kolejnej części uroczystość w dawnym Uniwersytecie Ludowym - wierzchosławickim Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa miało miejsce spotkanie ludowców i sympatyków PSL z przedstawicieli rządu.

Tam również odbył się finał konkursu organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie oddział Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach „Widokówka z Muzeum W. Witosa. Z Wierzchosławic do Wiednia. W 100 rocznicę wyboru Wincentego Witosa do wiedeńskiej Rady Państwa”.

Konkurs na najciekawszą widokówkę promującą Muzeum Wincentego Witosa miał za zadanie przypomnieć i zachęcić młodzież do poznania historii z 1911 roku, gdy Wincenty Witos został wybrany posłem do Wiedeńskiej Rady Państwa. Konkurs był adresowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych.

Spośród nadesłanych 33 prac jury nagrodziło pierwszą nagrodą Bartłomieja Mirka z Wierzchosławic, druga nagroda trafiła do Gabrieli Golec z Rudki, trzecia do Wiktorii Dżalak z Bogumiłowic i Joanny Golec z Rudki. Ponadto wyróżnienia przyznano: Joannie Urbanek z Radłowa, Szymonowi Iwankowi z Ostrowa, Klaudii Cnocie z Radłowa i Wiolettcie Pach z Rudki. Komisja przyznała też poza konkursem dodatkowe wyróżnienie dla Kamila Gołąba z Wierzchosławic i Aleksandry Nosek również z Wierzchosławic.

Nagrody i dyplomy laureatom zostały wręczone przez Waldemara Pawlaka, prezesa PSL, Ryszarda Ochwata, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach i Monikę Machalską – pracownika Muzeum W. Witosa

09.11.2011
Komentarze:
Destiny: 03.12.2011
Economies are in dire srtatis, but I can count on this!
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |