Miałem pomysł na tarnowski teatr

 Miałem pomysł na tarnowski teatr -

rozmowa z Jackiem Głombem, tarnowianinem, reżyserem, dyrektorem teatru w Legnicy

 

21 listopada poznaliśmy dyrektora artystycznego tarnowskiego teatru. Została nim Ewelina Pietrowiak. Według oficjalnych informacji rozważano inne kandydatury, ale kontrkandydaci nie życzą sobie upubliczniania ich nazwisk. Tymczasem okazuje się, że również Pan chciał tworzyć, a może raczej współtworzyć w Tarnowie teatr porządny. Co to znaczy dzisiaj kreować w takim mieście jak Tarnów teatr porządny?

Teatr porządny, to przede wszystkim teatr porządnie zrobiony. Taki, w którym równą wagę przywiązuje się do wartości estetycznej spektaklu, jak i do tego, czy odpowiednio ustawiono światło, czy widownia słyszy każde słowo, czy promocja działa skutecznie i szlachetnie. Mówię tu o oczywistościach, jednak w dzisiejszym świecie szybkich i masowych produkcji szczególnie ważne staje się, by teatr działał jak spójny, dobrze nakręcony mechanizm. Chciałem ten cel osiągnąć poprzez zaproszenie porządnych artystów – takich, którzy robią uczciwy teatr dla widzów i miasta, a nie dla siebie, i którzy robią go w poszanowaniu warsztatu i etosu pracy.

W przypadku Tarnowa proponowałem nadanie teatrowi profilu teatru muzycznego. Oczywiście, nie chodzi o kolejną operę czy operetkę, ale o nowoczesne spektakle muzyczne. Takiej instytucji nie ma w Małopolsce i teatr w Tarnowie znalazłby własne miejsce. Nie oznacza to, że w repertuarze byłyby wyłącznie spektakle muzyczne.

 

W Tarnowie poszukiwanie recepty na dobry teatr trwa od lat prawie 30. Mówię - bom smutny - i sam pełen winy. Panu ta sztuka się udała. Ale w projekcie tarnowskim nie chodziło o proste przeniesienie doświadczeń legnickich o kilkaset kilometrów na wschód?

Oczywiście, że Tarnów to nie Legnica, każde miasto jest inne i w każdym miejskie środowisko społeczne wymusza inne działania, inne opowiadane na scenie historie, inne w końcu sposoby i drogi dotarcia do widza. Są jednak w tworzeniu teatru zasady podstawowe, których i w Legnicy, i w Tarnowie i w Genewie, Londynie czy Panamie naruszyć nie wolno. Jeśli dyrektor trzyma się tych zasad – robi teatr porządny, jeśli nie – po prostu mu nie wychodzi, i nie do końca nawet wie dlaczego.

Moim zdaniem tarnowskiemu teatrowi potrzebna jest zmiana radykalna. Chodzi nie tylko o to, by robić tzw. teatr dobry bo taki wszyscy chcemy robić, ale też, by miał on swój profil. A wszystko powinno być podporządkowane nadrzędnemu celowi – odzyskaniu publiczności. I to nie na poranne spektakle dla szkół, ale widzów, którzy wieczorami przychodziliby do teatru.

 

To nie pierwsza próba Pana współpracy z tarnowskim teatrem. I nie mówię tutaj o zrealizowanym wiele lat temu przedstawieniu. Chodzi raczej o pomysł na teatr. Taki pojawił się po raz pierwszy w momencie odejścia z Tarnowa Wojciecha Markiewicza.

Praktycznie od czasów dyrekcji Ryszarda Smożewskiego teatr w Tarnowie nie miał prawdziwego, dobrego gospodarza, człowieka, który zamieszkałby w Tarnowie. Wszyscy kolejny dyrektorzy byli tu przejazdem, a to z Łodzi, a to z Krakowa. Tymczasem jeśli mówimy cały czas o teatrze porządnym, to kolejnym warunkiem jego stworzenia jest właśnie gospodarz takiego miejsca. To jeden z istotnych warunków nadania teatrowi istotnego i zauważalnego miejsca w życiu tarnowskiej społeczności. Oczywiście, jeśli w z czasem takie działania zauważalne są też poza Tarnowem, to bardzo dobrze. Ale pierwszy etap to stworzenie teatru dla tarnowian. Po dymisji Markiewicza na prośbę władz zaproponowałem, że dyrektorem teatru zostanie młody, bezkompromisowy reżyser Szymon Turkiewicz. Władza wybrała jednak bezpieczniejszy wariant, z Edwardem Żentarą, którego dyrekcja okazała się artystycznym skandalem.

 

Jak technicznie i organizacyjnie chciał Pan to ustawić?

Zaproponowałem prezydentowi Ryszardowi Ścigale – i propozycja została przyjęta - że zostanę pełnomocnikiem dyrektora teatru ds. artystycznych, i przez dwa lata, czyli półtorej sezonu, odbuduję zespół aktorski, repertuar, nadam teatrowi linię ideową. Nadal pracowałbym również w Legnicy, bo tam jest moje miejsce. Ja nie muszę przeprowadzać się do Tarnowa bo ja jestem z Tarnowa. Otrzymałem zgodę marszałka województwa dolnośląskiego na czasowe łączenie zatrudnienia w Legnicy i Tarnowie, odbyłem rozmowy z reżyserami, aktorami, których chciałem zatrudnić w Tarnowie. Pierwszą premierą miał być w lutym przyszłego roku „Rewizor” w reżyserii Lecha Raczaka. Zacząłem pracę nad projektem spektaklu o Mościcach. Według mojego projektu, zaakceptowanego przypomnę przez magistrat, obowiązki kolejnego dyrektora artystycznego objąłby od listopada 2013 roku Łukasz Czuj, reżyser z Krakowa, specjalizujący się w spektaklach muzycznych.

 

Pańskie propozycje nie znalazły uznania w oczach kogo – dyrektora naczelnego czy władz samorządowych? A może jednych i drugich?

Myślę, że przede wszystkim zastępcy prezydenta miasta, Doroty Skrzyniarz. Sądzę, że od początku myślała ona o innym rozwiązaniu personalnym, ale nikt mi o tym otwarcie nie powiedział. Rozmowy trwały cztery miesiące, zapadły konkretne ustalenia, zaakceptowano mój projekt. I nagle zmiana decyzji. Myślę więc, że przede wszystkim tarnowskim władzom nie zależy na silnym dyrektorze w teatrze. Na człowieku, który będzie chciał coś tu zmieniać. Władzy zależy tak naprawdę na legitymizacji tego stanu, który jest. Żeby zgadzały się słupki. A to, jaki jest poziom artystyczny spektakli, nie ma żadnego znaczenia. Dobry teatr to przecież kontrowersyjny teatr, a kontrowersji tarnowska władza boi się jak ognia. Jak zapytałem czemu teatr nie gra wieczorem, to od Doroty Skrzyniarz uzyskałem jedną z najzabawniejszych odpowiedzi - miasto wyremontowało salę nie tylko po to, żeby tam był teatr, ale żeby mieć salę, która ma służyć miastu, czyli będą tu akademie, imprezy okolicznościowe, zewnętrzne. I tak jest. I z teatru zrobiono dom kultury, przy okazji bywa tam teatr.

 

Wiem, że tej sytuacji trudno o wybieganie w zbyt odległą przyszłość, ale gdyby miał Pan pokusić się o nakreślenie przyszłości teatru w Tarnowie, jakby Pan ją ocenił?

Nie chcę być wróżką, ale kiedy czytam, że nowa dyrekcja chce doprowadzić do sytuacji, gdy w tarnowskim teatrze grane będą równocześnie trzy przedstawienia na trzech scenach, to sądzę, że bardzo niewiele wie ona o kondycji teatrów w stutysięcznych miastach. Myślę wiec, że będzie to kolejna epizodyczna dyrekcja. W Tarnowie problem polega bowiem na tym, żeby teatr w ogóle zaczął grać wieczorami na dużej scenie. Bo nie gra. A jeżeli teatr nie gra regularnie wieczorami, to nie ma teatru. Żeby było jasne: nie obrażam się na Tarnów, ale magistrat odtąd będę omijał szerokim łukiem. Szkoda tylko zmarnowanej energii ludzi, którzy mogli pomóc w odbudowie teatru w Tarnowie.

 

23.11.2011
Komentarze:
widz: 23.11.2011
W jednym Głomb ma rację - dom kultury
widz2: 23.11.2011
Fajnie, że gość mówi konkretnie, na temat, sensownie i nie boi powiedzieć się prawdy i tego co myśli...
Jan: 24.11.2011
Idź Głąbie w kapuściane pole...
widz3: 25.11.2011
A co z Legnicy wyrzucają już? I jak się mają te dwie rzeczy do siebie? 1. \"teatr w Tarnowie nie miał prawdziwego, dobrego gospodarza, człowieka, który zamieszkałby w Tarnowie\" 2. \"Nadal pracowałbym również w Legnicy, bo tam jest moje miejsce.\" Co to za bzdury????
xxx: 30.11.2011
Wygląda na to ze Głomb chciał pracować w Legnicy, pracować w Tarnowie i jeszcze być senatorem. Fotel senatorski odjechał,Tarnów nie wypalił to teraz wylewa żale. Tyle kasy przepadło. A ta zgoda marszalka na prace w Tarnowie to nie była troche za wcześnie?
meloman: 04.12.2011
A jakiż to pomysł miał dyrektor Głomb, oprócz tego że zostanie doradcą i bedzie czesał kasę z dwóch stron? Co to w ogóle był za poroniony pomysłżeby się zastanawić nad facetem którego tu nie będzie?
oburzony: 06.12.2011
A prezydent cały czas twierdził że to dyrektor wybiera sobie zastępcę. Teraz widać na ile samodzielni są dyrektorzy placówek zależnych od miasta co im przyśle urząd to muszą brać. Paranoja urząd niech się zajmie swoimi pracowikami.
Lena: 08.12.2011
Opatrzność chyba jednak czuwa nad naszym teatrem. Głomb to bardzo kontrowersyjna a przy tym bardzo zapatrzona w siebie osoba. Współczuję Legnicy ale niech tam pozostanie.
tarnowianka: 23.01.2012
Lena,podpisuję się pod Twoim komentarzem oburącz
40 plus: 23.04.2012
Widać w komentarzach strach zasiedziałej miejskiej drętwoty.... Czas na zmiany , ale widać jeszcze nie teraz... ale nadejdzie, musi - aby mój Tarnów dokonał skoku w przód .... na wszystkich obszarach . Strach paraliżuje i hamuje , ale damy radę... liczę na Was Tarnowianie !!! Tarnów 2030
do 40: 12.09.2012
Strach paraliżuje, bo w razie dyrektorowania Głomba mogło by zabraknać alkoholu w promieniu paru kilometrów. A co z resztą ekipy?
Anna5: 09.10.2012
Jak ten pomysł na tarnowski teatr to miało być coś takiego jak Marsz Polonia który widzieliśmy na Talii to dobrze się stało że nie wyszło.
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |