Podatki na rok 2012 wzrosną w gminie Borzęcin o wskaźnik zbliżony do szacowanej na następny rok inflacji, tj. o około 5%. Wszystkie, z wyjątkiem jednego. Rada Gminy obniżyła cenę skupu żyta, przyjmowaną jako podstawa obliczenia podatku rolnego i w gminie Borzęcin wyniesie ona 39 złotych 52 grosze przy ustawowej kwocie 74 złote 17 groszy za decytonę. Dzięki temu podatek rolny, jeżeli wzrośnie, to minimalnie.
Temat stawki podatku rolnego stał się przedmiotem gorącej dyskusji zarówno na komisjach Rady Gminy Borzęcin, jak również na sesji poświęconej ustalaniu stawek podatkowych. Radni podkreślali niemiarodajność ustalanej centralnie podstawy opodatkowania tj. ceny żyta, która w rzeczywistości w różnych regionach kraju jest inna i zależy od wielu uwarunkowań.- W jednych regionach jest urodzaj, w innych klęska, a podstawa obliczenia podatku rolnego ta sama. Ceny skupu też są różne i nie zawsze zboże można sprzedać - argumentował Czesław Małek, przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie,
Ostatecznie o 34 złote 56 groszy Rada Gminy obniżyła cenę skupu żyta określoną w komunikacie Prezesa GUS z dnia 19 października w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2011 roku, przyjmowaną jako podstawę obliczania podatku rolnego na 2012 rok. W gminie Borzęcin wyniesie ona 39 złotych 52 grosze w stosunku do ustawowej kwoty 74 złotych 18 groszy za decytonę. Dzięki temu rolnicy zapłacą podatek w wysokości 98 złotych 80 groszy od hektara przeliczeniowego dla gruntów w gospodarstwie rolnym i 197 złotych 60 groszy dla gruntów pozostałych. Pozostałe podatki na rok 2012 wzrosną w gminie Borzęcin o wskaźnik zbliżony do szacowanej za rok 2011 inflacji, tj. Około 5 %. - Pierwotnie, jak wiele innych samorządów szacowaliśmy mniejszą obniżkę stawki ceny żyta podanej przez GUS, w przypadku naszej gminy z kwoty 74,18 złotych do kwoty 49,50 złotych za decytonę. Jednak po głębokiej analizie sprawy, w której wzięto pod uwagę sytuację finansową rolników w kontekście ubiegłorocznej powodzi, jak również rzeczywiste ceny rynkowe skupu płodów rolnych i rentowność produkcji, postanowiono stawkę tę obniżyć o kolejne 10 złotych. Dzięki temu podatek rolny w stosunku do roku bieżącego wzrośnie nie o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent, ale w stopniu minimalnym - mówi Janusz Kwaśniak, Wójt Gminy Borzęcin.