Plac Rybny jak nowy

 Zakończyły się prace rewitalizacyjne na Placu Rybnym w Tarnowie. Renowacji zostało poddane także otoczenie Bimy i ulica Wąska. Koszt remontu placu wraz z otoczeniem to prawie 1,4 mln złotych.

 

Dobiegły końca prace remontowe na Placu Rybnym w Tarnowie. Zrewitalizowany został nie tylko plac, ale również jego najbliższe otoczenie. To kolejne zadanie wykonane w ramach Programu Zapewnienia Harmonii Estetycznej i Urbanistycznej Centrum Miasta. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Przywrócona została pierwotna forma placu – teren został obniżony, powstały nowe mury oporowe z cegły gotyckiej i schody, wymieniona została nawierzchnia placu, zbudowane zostały nowe chodniki z szarej i rudej kostki granitowej. Renowacji zostało poddane także otoczenie Bimy oraz ulica Wąska, która zyskała nowy wygląd – wykonano m.in. nową nawierzchnię oraz zainstalowano iluminację.

Koszt remontu placu wraz z otoczeniem to prawie 1,4 mln złotych.

02.12.2011
Komentarze:
Tarnowianin: 04.12.2011
Plac uzyskał zupełnie nową aranżację, nigdy wcześniej tak nie wyglądał. Poza tym skąd informacja o \"cegle gotyckiej\"?
gość 2: 05.12.2011
Jak to skąd? Pewnie z magistratu od pani rzecznik która jak wiadomo zna się na wszystkim także na cegłach.
inżynier: 05.12.2011
\"Cegła gotycka - fakturowana i formowana ręcznie. Doskonale nadaje się do wykonywania renowacji w kościołach, czy zamkach gotyckich\". Wbrew pozorom coś takiego istnieje.
Tarnowianin do inżyniera: 12.12.2011
Nie kwestionowałem istnienia czegoś takiego jak \"cegła gotycka\", tylko fakt użycia takiego materiału na placu Rybnym. Cegła którą można byłoby określić \"gotycką\", to cegła strycharska, formowana ręcznie w skrzynce drewnianej zwanej ladą strycharską - taki rodzaj cegły występuje od schyłku XIII w., od kiedy pojawia się cegła w Polsce, do XVIII w., kiedy wprowadzone zostały inne metody produkcji. \"Gotyckość\" cegły strycharskiej wiązać można z występowaniem w strukturach gotyckich (czyli wykazujących cechy tej konwencji stylowej) lub z nimi równoległych czasowo (XIV - XV w.). W Tarnowie takie struktury to wyjątki (fragmenty kościoła katedralnego, ratusza, resztki klasztoru bernardynów i nieduże fragmenty kilku kamienic). Użycie cegły z tych ustrojów (jako materiału rozbiórkowego) do przebudowy placu nie wchodzi w rachubę, bo podlegają one ochronie. Również wyprodukowanie cegły o takich cechach nie jest możliwe - pomijając sposób produkcji, po prostu nie ma jednolitego wzorca wymiarów takiej cegły, każdy strycharz produkujący cegłę posługiwał się własną ladą, której wymiary były indywidualne.
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |