55 lat TTPW

 Na uroczystości 55 rocznicy Rewolucji Węgierskiej w Budapeszcie w 1956 roku i powstania Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier zaprasza TTPW, 9 grudnia o godzinie 17.00. Spotkanie jubileuszowe odbędzie się w tarnowskim ratuszu.

 

9 grudnia o godzinie 17.00 w ratuszu w Tarnowie odbędą się uroczystości rocznicowe z okazji 55 rocznicy Rewolucji Węgierskiej w Budapeszcie i powstania Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier.

Na wieść o krwawych wydarzeniach na Węgrzech w roku 1956 społeczeństwo tarnowskie spontanicznie przystąpiło do organizowania pomocy dla Węgrów. Powstał Społeczny Komitet Pomocy Węgrom, który organizował wysyłkę krwi, leków i materiałów pierwszej pomocy do Budapesztu.

6 grudnia 1956 roku Komitet został przekształcony w Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier. Członkami założycielami byli: Marian Byrka, Edward Janton, Barbara Krupińska, Stanisław Ksyk, Norbert Lippóczy, Leszek Madejczyk, Zenon Musiał, Roman Nagórzyński, Krystyna Orlińska, Tadeusz Ratajski, Henryk Rogoziński, Zygmunt Rybczyk, Karol Sit, Adolf Trześniowski i Wanda Wróblewska–Składzień. Jest to pierwsze towarzystwo, które w swojej nazwie przyjęło zapis „Towarzystwo Przyjaciół Węgier”, a nie Towarzystwo Przyjaźni Polsko–Węgierskiej” jakich wiele w Polsce.

Towarzystwo zajmuje się krzewieniem przyjaźni między oboma narodami przez wzajemne poznanie, wymianę osiągnięć kulturalnych, popularyzację Tarnowa jako miasta urodzin generała Józefa Bema. Organizowane są spotkania, odczyty, seminaria, wystawy i koncerty, prowadzony jest kurs nauki języka węgierskiego. Zgromadzono i zdeponowano w Muzeum Okręgowym dokumenty, książki, medale związane z Węgrami i generałem Bemem.

W siedzibie TTPW, przy ulicy Waryńskiego 10, znajduje się obszerna biblioteka i videoteka. Staraniem Towarzystwa utrwalono postacie - symbole przyjaźni polsko węgierskiej - pomnik generała Józefa Bema, tablicę upamiętniającą pobyt w Polsce poety renesansu węgierskiego Balinta Ballassiego na zamku w Dębnie, tablicę wielkiego opiekuna Polaków w czasie II wojny - dr Józsefa Antalla, Norberta Lippóczego i inne.

W celu propagowania historii i kultury węgierskiej TTPW zaprasza do Tarnowa wybitnych hungarystów prezentujących wiedzę o Węgrzech, historię, literaturę. Gościli tutaj znani literaci, historycy, ludzie sztuki.

Ważnym wydarzeniem było także spotkanie w Ratuszu dwóch prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Árpada Göncza, którzy zwiedzili wystawę bemowską i „Panoramę Siedmiogrodzką”. W spotkaniu, na życzenie Prezydenta Węgier, wzięli udział członkowie TTPW, gościom wręczono statuetki gen. J. Bema oraz kolekcję ekslibrisów wydanych przez TTPW.

W ostatnich latach TTPW zorganizowało w ramach obchodów Roku Gen. Józefa Bema w Tarnowie międzynarodową konferencję „Józef Bem bohater wiecznych nadziei,”, a na tarnowskim rynku Festiwal Smaków – „Nie masz wina nad węgrzyna a w papryce witamina”. Zorganizowało także pięć edycji konkursu plastycznego dla dzieci młodszych „Mały Artysta” oraz współorganizowało międzynarodowe konkursy wiedzy o Gen. Józefie Bemie (w Tarnowie i na Węgrzech).

Prezesami TTPW byli: Wanda Wróblewska-Składzień (1957-1966), Stanisław Wojciechowski (1966-1970), Jan Szczepanik (1971-1973), Wiesław Lewandowski (1973-1978), Andrzej Kasznia (1978 – 1991), Mieczysław Wardzała (1991-1992), Wiesława Kozaka- Jaworska (1992-1998 i od 2001 do dziś), Janusz Wiśniewski (1998-2001).

Na program obchodów złożą się dwa referaty – doktora Jánosa Tischlera „Węgierska Rewolucja 1956 r. oraz Polska i Polacy wobec wydarzeniach nad Dunajem” oraz Andrzeja Szpunara „Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier - 55 lat działalności”.

W trakcie uroczystości odbędzie się pierwsza prezentacja nowo pozyskanego fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej pt. „Grupa muzykantów cygańskich”.

08.12.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |