Śpiewany na stojąco jest najważniejszą z form kultu maryjnego w cerkwi prawosławnej. Przetłumaczony najpierw na łacinę, a potem na wiele kolejnych języków, wywarł ogromny wpływ na poezję maryjną całego Kościoła. 17 grudnia w kościele Świętej Rodziny w Tarnowie Akatyst wykonany zostanie przez Capellę Tarnoviensis.
Akatyst to hymn ku czci Najświętszej Maryi Panny śpiewany stojąco.
Pochodzi prawdopodobnie V-VI wieku, a jego autorstwo jest bardzo niepewne. Około VIII wieku, dzięki kontaktom Wenecjan ze Wschodem, Akatyst został przeniesiony do Włoch i przetłumaczony na łacinę. Stopniowo pojawiały się tłumaczenia na wiele innych języków, wywierające ogromny wpływ na poezję maryjną całego Kościoła. Polskiego przekładu Akatystu dokonał w 1965 roku jezuita Mieczysław Bednarz.
Treść 24-zwrotkowego hymnu koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego i Jego Kościoła. Zwrotki, w których na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne, zaczynają się od kolejnych liter alfabetu. Każdą strofę zaczyna zapowiedź wydarzenia lub tematu, która ma skierować rozmyślanie ku wnętrzu tajemnicy. W tarnowskim kościele Akatystu posłuchać będzie można w wykonaniu Capelli Tarnoviensis. Początek koncertu o godzinie 19.00.