Jednym z budzących emocje punktów dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej w Tarnowie w dniu 15 grudnia była debata na temat wieloletniej prognozy finansowej dla miasta na lata 2012 – 2025. Poprzednią prognozę finansową przyjęto na początku bieżącego roku.
Jeśli tarnowski samorząd nie będzie od 2013 roku zaciągał kredytów i pożyczek – obecne zadłużenie miasta spłacone zostanie w 2025 roku. Tak wynika z Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2012 – 2025, o której dyskutowali tarnowscy radni podczas sesji 15 grudnia.
Deficyt budżetu miasta wynosi w tym roku ponad 52 miliony złotych, w roku przyszłym zaplanowano go na poziomie przeszło 57 milionów. Wartość ta ma spaść od roku 2013, planuje się również od 2013 roku spadek nakładów na inwestycje, które wyniosą w przyszłym roku jeszcze ponad 110 milionów złotych.
W roku 2012 planowane jest także zaciągnięcie kredytu w wysokości 68 milionów złotych, z czego 30 milionów przeznaczonych będzie na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, a 38 milionów złotych sfinansuje deficyt budżetu.
Samorząd pożyczy także pieniądze w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z przeznaczeniem na sfinansowanie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Kolejna pożyczka planowana jest w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a pieniądze przeznaczone zostaną na rekultywację jednego z sektorów składowiska w Zakładzie Składowania Odpadów Komunalnych.
Mimo tych robiących wrażenie liczb, zadłużenie Tarnowa można uznać za bezpieczne w zestawieniu z limitami przewidzianymi w ustawie o finansach publicznych.
Łączna kwota długów jednostki samorządu na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60 % jej dochodów w tym samym roku. W przypadku Tarnowa w roku 2011 wskaźnik ten wynosi niespełna 50%, w roku następnym planowany jest na poziomie 55 %.
Łączna kwota przypadających na dany rok spłat kredytów i pożyczek nie może przekroczyć 15 % dochodów. W Tarnowie w roku 2011 wynosiła ona 13,8%, a w roku przyszłym wynieść ma 10,3%.