Sukcesy ekonomiczne Azotów Tarnów idą w parze z inwestowaniem w poprawę stanu środowiska. Realizowana obecnie inwestycja umożliwi kompleksowy odbiór popiołów z elektrociepłowni i ma na celu redukcję oddziaływania firmy na ekosystem oraz bezpośrednie oszczędności, związane ze zmniejszeniem kosztów ponoszonych z tytułu składowania odpadów.
Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościciach S.A. by zredukować oddziaływanie przedsiębiorstwa na środowisko naturalne i lokalny krajobraz, realizują budowę instalacji umożliwiającej kompleksowy odbiór popiołów z zakładowej elektrociepłowni EC II. W przyszłym roku Azoty oddadzą do użytku instalację pozwalającą na rozpoczęcie procesu zagospodarowania popiołów i umożliwiającą ich ponowne wykorzystanie. Popiół będzie odbierany z kotłów, transportowany do magazynów i sprzedawany zewnętrznym podmiotom zainteresowanym jego gospodarczym wykorzystaniem, np. do produkcji materiałów budowlanych, czy przy realizacji inwestycji drogowych. Rocznie wytwarzanych jest w tarnowskiej spółce około 100 tysięcy ton popiołów i żużla. - Budowa instalacji nie tylko umożliwi kompleksowy odbiór popiołów z elektrociepłowni i zredukuje oddziaływania na ekosystem,ale da także bezpośrednie oszczędności, związane ze zmniejszeniem kosztów składowania odpadów – mówi Zbigniew Wadach, Dyrektor Centrum Elektrociepłowni. - Obecnie sprzedawane jest jedynie 20 % powstających w elektrociepłowni odpadów. Realizacja projektu umożliwi sprzedaż każdej ilości popiołu. Już od drugiej połowy 2012 roku w Azotach składowana będzie wyłącznie część żużlowa pozostałości poprodukcyjnych elektrociepłowni.
Koszt przedsięwzięcia realizowanego przez elektrociepłownię Azotów to około 19 milionów złotych, z czego przeszło 4,5 mln złotych uzyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Azoty szacują, że zainwestowane pieniądze zwrócą się w ciągu czterech najbliższych lat.