Dobiega końca kolejna edycja projektu społecznego, którego celem jest aktywizacja na rynku pracy osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem. Projekt finansuje Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa. Specjalny, trzyletni program prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie.
O miejsca pracy znacznie trudniej w gminach wiejskich niż w miastach. Często mieszkańcy zniechęceni bezskutecznymi rozmowami z potencjalnymi pracodawcami oczekują jedynie na pomoc i wsparcie z funduszy pomocy społecznej.
Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borzęcinie podjęli wyzwanie aktywizacji osób bezrobotnych, w tym kobiet wychowujących małoletnie dzieci. Już kilkanaście rodzin usamodzielniło się i nie korzysta ze świadczeń pomocy społecznej. - Cieszę się, że mogłam być uczestniczką projektu. Po kilkudziesięciu godzinach mogłam bez uprzedzeń rozmawiać z przyszłym pracodawcą i artykułować swoje predyspozycje, co pozwoliło znaleźć pracę – ocenia pani Elżbieta. W ramach drugiej edycji projektu „Czas na aktywność w gminie Borzęcin” zrealizowano kolejnych 20 kontraktów socjalnych. - Wobec każdej osoby wdrożono co najmniej trzy instrumenty aktywnej integracji. Zgodnie z harmonogramem projektu rozpoczęliśmy działania od wyjazdu integracyjnego poprawiającego funkcjonowanie psychospołeczne, aby, bazując na wzmocnionej motywacji i samoocenie, podjąć działania edukacyjne i zawodowe – wyjaśnia Danuta Rogóż, kierownik GOPS.
W ramach środków aktywnej integracji już w 2010 roku zatrudniono dwie osoby pełniące funkcję asystentów rodzinnych. Razem z pracownikami socjalnymi mają oni odwiedzać rodziny, prowadzić indywidualne rozmowy z uczestnikami, pomagać w załatwianiu codziennych spraw czy gospodarowaniu budżetem domowym. - Chodzi o to, by uczestnicy projektu nie tylko oczekiwali od nas pomocy materialnej, lecz stawali się zaradni i konkurencyjni w poszukiwaniu pracy, by dostali wędkę i w pewnym sensie zakres dodatkowych możliwości, a nie gotową rybę – mówi Adam Kwaśniak, koordynator projektu.
Drugi z zaplanowanych instrumentów to treningi kompetencji i umiejętności społecznych. Trening obejmuje wzmacnianie poczucia własnej wartości, adekwatnej samooceny, ma sprzyjać poznaniu mocnych i słabych stron każdej osoby. - Przygotowaliśmy także bezpłatne treningi kompetencji życiowych i umiejętności autoprezentacji. Naszym celem jest aktywizacja nie tylko w życiu społecznym, ale również na rynku pracy, gdzie istotna jest zmiana wizerunku i wykształcenie prozdrowotnych nawyków osób starających się o zatrudnienie – przekonuje Adam Kwaśniak. Ponadto GOPS sfinansował porady psychologa i psychoedukację oraz grupowe i indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym.
Uczestnicy projektu zakończyli kolejną jego edycję w 2011 roku. - Podsumowaniem realizacji projektu będzie spotkanie integracyjne beneficjentów i ich otoczenia. Chcemy, by odbywały się one cyklicznie, każdego roku w okresie realizacji projektu. Szczególnie mile widziane będą te osoby, które dzięki naszemu projektowi znalazły pracę - dodaje Adam Kwaśniak.