Gmina Dębno zrezygnowała z członkostwa w Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Małopolski. Głównym powodem jest brak oczekiwanych korzyści wynikających z przynależności do obu organizacji, przy jednoczesnym wydawaniu pieniędzy na składki członkowskie.
Około trzech tysięcy złotych rocznie wydawała gmina Dębno na opłacenie składki członkowskiej z tytułu przynależności do Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Teraz samorząd gminy doszedł do wniosku, że efekty członkostwa są marne, a pieniądze można wydać efektywniej. - Nie oznacza to jednak, że zapominamy o walorach turystycznych gminy i pożytkach płynących z możliwości wymiany doświadczeń między samorządami - mówi Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno.
Jako członek MOT gmina otrzymywała informacje o poszczególnych targach branżowych odbywających się w krajach europejskich, ale chcąc wziąć w nich udział musiała liczyć się z wydatkami związanymi z wynajmem stoiska. Ze strony MOT mogła liczyć jedynie na kolportaż materiałów promocyjnych poświęconych jednak całemu regionowi. W tej sytuacji małej gminie ciężko było przebić się ze swoją i tylko swoją ofertą. Po podsumowaniu współpracy z MOT samorządowe władze gminy doszły do wniosku, że rozwój turystyki za pomocą narzędzi oferowanych przez MOT nie przynosi oczekiwanych efektów. - Swoją ofertę chcemy adresować także do turysty krajowego i tranzytowego, bo z posiadanych przez nas informacji wynika, że to jest grupa najczęściej odwiedzająca teren gminy. Udział w kampaniach reklamowych promujących całą Małopolskę jest znacznie mniej efektywny z uwagi na bardzo silną konkurencję - podkreśla Grzegorz Brach.
Za mało racjonalną i efektywną uznano także przynależność do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, gdzie roczna składka wynosiła mniej więcej tyle samo ile w MOT – około 2,5 – 3 tysiące złotych. - Z pełnym przekonaniem uznaliśmy, że członkostwo w takich instytucjach jak Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski, Forum Sekretarzy Samorządów Polski Południowej, Forum Pracowników Urzędów Stanu Cywilnego, Forum Urzędników Europejskich, Forum Gospodarki Przestrzennej Gmin czy Forum Koordynatorów Zarządzania Kryzysowego pozwala nam uzyskiwać możliwie szeroką wiedzę dotyczącą działalności samorządów - wyjaśnia Marian Kurek, Sekretarz Gminy.