Kto jeszcze dzisiaj wie, że staropolska gęś na czarno przyprawiana była spalonym na węgiel wiechciem słomy (jak pisze Kitowicz, czasem z własnego buta przez kucharza wyciągniętym), do którego dodawano łyżkę lub więcej praśnego miodu, polewano octem i posypywano pieprzem i imbirem. Obsypana węglem słomianym gęś siłą rzeczy musiała być czarna. O sposobach jedzenia takiej gęsi i obyczajach panujących przy staropolskim stole najmłodsi dowiedzieć się będą mogli podczas warsztatów savoir-vivreu, na które podczas nadchodzących ferii zaprasza Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Stała ekspozycja muzealna w tarnowskim Ratuszu prezentuje niezwykle cenne i wykwintne zastawy stołowe i naczynia używane niegdyś na magnackich stołach. Niektóre z nich mają tak wyrafinowany wygląd i tajemnicze nazwy, że przewodnicy muszą objaśniać zwiedzającym do czego służyły i z jakiej obowiązującej przy stole etykiety to wynikało. Słynna polska gościnność, umiłowanie dobrej kuchni i znana do dzisiaj sarmacka maksyma „zastaw się, a postaw się” przybliżone zostaną młodym uczestnikom warsztatów, które organizuje podczas nadchodzących ferii Muzeum Okręgowe.
Głównym jednak celem warsztatów będzie nauka savoir-vivreu, czyli podstaw dobrych manier przy posiłku, które w dobie wszechobecnej bylejakości są w zaniku. Zajęcia odbywać się będą w Ratuszu, gdzie w otoczeniu dawnych, oryginalnych przedmiotów codziennego użytku dzieci będą mogły poznać niegdysiejsze niezwykłe potrawy, różnice w wyglądzie stołu dawniej i dziś, różnice w obyczajach i zachowaniu.
Tablica multimedialna z zabawą „Niezbędne kiedyś i dziś” nauczy przyporządkowywać konkretne przedmioty do określonej epoki, a równocześnie pomoże uświadomić dzieciom jaka różnica dzieli teraźniejszość od wieku XVIII.
Propozycja muzeum skierowana jest do dzieci w wieku 6-8 lat i przewiduje zajęcia w grupach liczących od 5 do 15 osób. Udział w pojedynczych warsztatach, które odbywać się będą o godzinie 10.00 kosztuje sześć złotych. Dla grup zorganizowanych zajęcia odbywać się będą od wtorku do piątku o wcześniej ustalonej godzinie. W każdym wypadku wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc, której dokonywać można pod nr tel. 14 621 21 49 wew. 45.