Międzynarodowa sesja naukowa
Przypadająca w tym roku 90. rocznica odzyskania niepodległości o okresie zaborów obchodzona jest w Tarnowie szczególnie uroczyście. Kolejnym punktem programu obchodów będzie ”Międzynarodowa Sesja Naukowa „Rok 1918 – Młoda Europa”, która odbędzie się w Tarnowie w czwartek, 9 października. Spotkanie naukowców z Ukrainy Słowacji, Czech, Węgier i Polski, którego współorganizatorami są Prezydent Miasta Tarnowa i dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie poświęcone będzie różnym konsekwencjom zakończenia I Wojny Światowej, a zwłaszcza rozpadu monarchii austro-węgierskiej. Jesień 1918 roku to bowiem czas powstawania na gruzach państwa Habsburgów państw narodowych - Austrii, Węgier, Czechosłowacji i Polski, a także próba budowy narodowego państwa na terenie Zachodniej Ukrainy. Wydarzenia wryły się w historię i pamięć zbiorową narodów Europy Środkowej.
W pierwszej części tarnowskiej sesji, która rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej zaplanowano wystąpienia: tarnowskiego historyka Kazimierza Bańburskiego, który będzie mówił o „Niepodległościowych dążeniach Polaków w monarchii austro-węgierskiej pod koniec I wojny światowej”, prof. Andrzeja Chwalby z Uniwersytetu Jagiellońskiego – „Czy monarchia austriacka musiała upaść?” i Istvána Kovácsa – , który swój wykład zatytułował „Kraj, który sam ze sobą graniczy”.
W II części zaplanowano wykłady: Rudolfa Žáčka „Międzynarodowe przyczyny upadku Czechosłowacji”, Petera Skorca „Włączenie Słowacji do nowego państwa a powstanie Czechosłowacji”, Mykoły Łytwyna „Zachodnio-Ukraińska Republika Ludowa i próby jej porozumienia z odrodzoną Polską”, a także Tomasza Szuberta „Zabiegi cesarza i króla Karola o pokojowe zakończenie I wojny światowej”.
07.10.2008