Nie można ulegać wrzaskom

 Z Urszulą Augustyn, posłanką Platformy Obywatelskiej rozmawiał Piotr Filip

 

Początek bieżącego roku nie był zbyt udany dla rządu i Platformy Obywatelskiej. A wydaje się, że sprawy refundacji leków czy umowy ACTA to dopiero początek problemów.

Rozdzielmy te tematy i nie rozmawiajmy o wszystkim naraz. W sprawie refundacji leków rozpętano prawdziwą histerię. Pominięto jedynie milczeniem fakt, że już kilka miesięcy wcześniej wszystko było wiadomo, nikt jednak wówczas nie protestował, ani nie dyskutowano na ten temat w mediach. Refundacja mogłaby być rzeczywiście lepiej przygotowana, nie kwestionuję tego. Pamiętajmy jednak, że ta sprawa dotyka wielu grup społecznych – pacjentów, lekarzy, aptekarzy, koncerny farmaceutyczne. Zadowolić wszystkich nie sposób, bo każda reforma, czy zmiana w kogoś uderza.

Jeżeli chodzi o ACTA, to polskie regulacje prawne w tym zakresie funkcjonują od dawna, ale do tej pory jakość nikt się nimi nie interesował. To chyba dobrze, że premier analizuje bieżącą sytuację i potrafi zachowywać się elastycznie, tam gdzie to jest możliwe. Od podpisania umowy do jej ewentualnej ratyfikacji minie sporo czasu, będzie czas na dyskusje i określenie naszego stanowiska. Uważam, że to racjonalny argument.

Opozycja twierdzi co innego

Opozycji niestety z definicji nic się nie podoba. Jeśli premier deklaruje podpisanie umowy jest krytykowany, kiedy się z tej deklaracji wycofuje – również to się nie podoba. Jeśli pod obrady komisji sejmowej trafia projekt ustawy z ogólnymi zapisami, nad którymi trzeba dyskutować i je uszczegółowić – słyszymy, że jest to projekt nieprzygotowany, albo źle przygotowany. Jeśli projekt zawiera zapisy bardziej szczegółowe – okazuje się, że koalicja wszystko już przesądziła i nie zostawia opozycji pola do debaty.

A nie jest tak, że u nas debata często polega na tym, kto komu mocniej przywali?

Rożnica zdań, prawo do posiadania własnych poglądów i ich głoszenia to atrybut demokracji. O wielu sprawach należy dyskutować i my dyskutujemy. Przykładem może być choćby zmiana w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Inna sprawa – czy Polaków interesują poważne debaty. U nas zwykle hasło o konieczności debaty rzucają ci, którzy uważają, że coś im zaczyna zagrażać. Również media wolą zajmować się innymi tematami, które podnoszą wskaźniki czytelnictwa lub oglądalności. I jeszcze jedno na ten temat – zwracajmy uwagę na to, kto chce debatować i szukać kompromisu, a kto jedynie „dymić. Nie można w każdej sprawie ulegać wrzaskom na ulicy.

Czego w takim razie możemy spodziewać się w najbliższych tygodniach i miesiącach?

Kolejnych trudnych decyzji i trudnych dyskusji. W najbliższym czasie rozpocznie się praca nad projektem ustawy dotyczącej podniesienia wieku emerytalnego. Na pewno będzie on szeroko dyskutowany. Ostatnio prezydent zaprosił do dyskusji przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych. Trwają konsultacje z ekonomistami. Oni mówią w większości co innego niż opozycja. Jestem przekonana, że pole do kompromisu istnieje, a rozsądne poprawki do projektu ustawy, np. dotyczące kobiet, czy niektórych grup zawodowych, mają szanse zostać przyjęte.

Pojawił się pomysł zorganizowania w tej sprawie referendum

I jest to moim zdaniem pomysł zły. W tym trybie nie udałoby się przeprowadzić żadnej reformy. Polacy zapewne opowiedzieliby się przeciw zmianom, a one są niezbędne, choć do końca dzisiaj trudno przewidzieć ich skutki. Przecież o efektach reformy będziemy mogli rozmawiać w roku 2040, a to bardzo długi okres. Stanowisko Platformy Obywatelskiej jest takie, że nawet kosztem spadku poparcia w sondażach jesteśmy zdeterminowani, by tę reformę wdrożyć.

Dlaczego?

Z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, by nasz system emerytalny mógł w przyszłości bezpiecznie funkcjonować. Ekonomiści dowodzą, że bez reformy obecnego systemu w przyszłości emerytury będą na zastraszająco niskim poziomie. Ale także po to, by wysłać dobry sygnał do Europy – myślimy o naszej przyszłości w dłuższej perspektywie. Generalnie opinia o sytuacji Polski jest lepsza za granicą niż w kraju. Warto jednak, zwłaszcza jeśli chcemy nadal pozyskiwać europejskie pieniądze, pokazać, że nie staniemy się w bliskiej przyszłości kolejnym państwem, które trzeba będzie ratować dotacjami przed katastrofą finansową.

Jeśli jesteśmy przy tematyce europejskiej i unijnej – różnie oceniane są efekty ostatnich negocjacji w kwestii pozycji Polski w Unii. Mówi się wręcz o porażce rządu.

Sytuacja Polski w Unii Europejskiej jest generalnie trudna. Jesteśmy średniej wielkości krajem, zbyt małym, by mieć silną pozycję z racji swojego potencjału, ale zbyt dużym, by siedzieć cicho i czekać, co więksi uchwalą. Polska prezydencja pokazała, że potrafimy negocjować, przekonywać do własnego zdania. Uczymy Europę solidarności.

Wróćmy jeszcze na nasze podwórko. Znowu pojawia się problem likwidacji i przekształceń szkół, samorządy nie wiedzą co robić z przedszkolami i twierdzą, że to przez rząd, który zmienia decyzje w sprawie sześciolatków.

Rzeczywiście przedłużono termin obowiązkowego posyłania sześciolatków do szkół z roku 2012 na 2014. W tej sprawie także nie ustrzegliśmy się błędów. Należało najpierw przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną potem zmieniać ustawę. Robiono to równolegle i stąd może część zawirowań, o których mówimy. Ale tylko część. Jest przygotowana subwencja oświatowa na każdego sześciolatka, który zostanie uczniem. Warto więc promować tę ideę, bo więcej uczniów to więcej pieniędzy dla samorządów. Nie wszystko zatem zależy wyłącznie od rządu, czy Sejmu. Uważam też, że w niektórych przypadkach samorządy szukają jedynie pretekstu do przekształceń szkół. Nie zawsze są racjonalne powody, by przekształcać szkoły, zwłaszcza w bogatych gminach. Chodzi raczej o to, by oszczędzić na Karcie Nauczyciela, czy zarabiać na wynajmowaniu pomieszczeń szkolnych. Każdemu przypadkowi należy się przyglądać indywidualnie, a nie szukać winnych w Warszawie.

Dziękuje za rozmowę

16.02.2012
Komentarze:
009: 16.02.2012
Trzeba mieć tupet żeby się publicznie pokazywać po tych wszystkich jajach jakie są udziałem PO i rządu Tuska. Całe szczęście że to posłanka ostatniej kadencji, a potem sobie spokojnie popracuje jako sprzątaczka do końca 67 roku życia.
Polak Tarnowianin: 16.02.2012
Jeśli Szanowna Pani Poseł uważa, że uwagi, spostrzeżenia, pomysły polaków tarnowian nie należących do PO to są wrzaski, to zamknij się Pani razem z PO w jakiejś dalekiej enklawie, przymilajcie się do siebie, imprezujcie i pozwólcie nam, normalnym ludziom, żyć.
ktoś: 17.02.2012
KRÓLOWA TARNOWSKIEJ PLATFORMY, ŚMIECHU WARTE
Kola: 17.02.2012
To się nazywa zaklinanie rzeczywistości
Obserwator: 17.02.2012
Chodzą słuchy po Tarnowie, że Królowa Urszula chce na stołku wiceprezydenta zrobić zmiany, a ponieważ ma poparcie czwórki radnych PO B. Ś. M. M., a Ci rękami współkoalicjantów po cichu ich namawiając do tego, aby za ich cichym przyzwoleniem wszystko robili, aby zmienić obecnego wiceprez. HS. Z daleka jak popatrzymy to pełna sielanka, a z bliska to bagno, w które nas, zwykłych tarnowian usiłują unurzać. Brawo, Caryco.
Starzec: 18.02.2012
Ciekawe czy odszczeka swój wywiad po ostatnich wystąpieniach swojego firera?
Vicjag: 19.02.2012
Przeczytałem wywiad z panią poseł, reprezentującą Platforme Obywatelską, i wydaje mi się, że bije się w nie swoje piersi. Polskie przysłowie mówi: \"Czekaj tatka latka\" - na tej zasadzie więcej niż połowa zyjących obecnie Polakow nie dozyje do roku 2040 i trudno będzie sprawdzić, czy coś się udało, czy złote góry dla emerytów, to nie jest bajka, z typu \"dawno, dawno temu, mówiono...\", a pewna polonistka - realistka zadając swym uczniom pytanie: Planowanie (chociaż to rzeczownik) jaki to czas? Na co jeden z uczniów odpowiedział sytracony, i wcale nie dostał jedynki. Nie jestem zwolennikiem żadnej partii, od początku swego dorosłego żywota, jestem bezpartyjny, ale gdy słyszę, że dla rządu nie ma innej alternatywy niż przeprowadzenie reform, odpowiadam jest, i to całkiem prosta: podać się do dymisji. Chyba, ze ciężko oderwać się od przysłowiowego żłobu... A pani poseł, dawnej dziennikarce Radia RDN, życzę dobrze w przeciwieństwie do chamskich wypowiedzi moich poprzedników.
Victor: 21.02.2012
Fajnie się przeprowadza reformy i snuje ambitne (?) plany biorąc co miesiąc pensję która pozwala na nie tylko spokojne zycie ale i odłożenie czegoś na gorsze czasy. Ale co ma zrobić przeciętny zjadacz chleba gdy na ten chleb nie ma już w połowie miesiąca? I nie ma widoków na poprawę? Politycy, w tym pani poseł oderwali sie od rzeczywistości już dawna i tak trwają w błogiej niewiedzy.
A jednak: 07.03.2012
Nie można ulegać wrzaskom, a jednam pryncypał pani poseł lekko spanikował. W następnym wywiadzie posłanka powie, że nie można ale czasami trzeba w imię rozsądku, kompromisu, dobra, odpowiedzialności (niepotrzebne skreślić)
Vicjag: 17.03.2012
Na marginesie wywiadu pani poseł chciałbym zapytać, jak interpretuje pani słowa premiera: \"to wierni powinni dysponować swoimi pieniędzmi na rzecz Kościoła, a nie ogół podatników (...) Chcemy tylko, aby były spełnione wymogi sprawiedliwości społecznej wtedy, kiedy staramy się budować czy poprawić system emerytalny (...) żeby nie było grup, co do których państwo zachowuje jakoś bardziej szczodrość czy wyręcza je z obowiązku gromadzenia środków na emeryturę. Proszę o zajęcie stanowiska w sprawie tej wypowiedzi i udzielenia odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań: 1) czy to, że Kościół katolicki powinien być finansowany przez wiernych oznacza, że partie polityczne powinny być finansowane przez swoich członków? 2) czy pomysły lewicy na wprowadzenie bezpłatnych środków antykoncepcyjnych i zapłodnień metodą in vitro, powinny być sprawą osób tym zainteresowanym? Sprawiedliwość społeczna polegająca na tym, że średnie renty i emerytury wypłacane za 40 lat pracy są mniejsze od premii jakie uzyskali budujący stadiony na Euro 2012, jest naprawdę sprawiedliwością, czy jedynie filozofią Kalego: zabrać Kalemu krowę - źło, Kali zabrać krowę - dobro? Czy kościoły i związki wyznaniowe, którym zabrano bezprawnie majątki przepisami tworzącymi Fundusz Kościelny w 1950 r., a zwrócono niewielką ich część są petentami państwa, czy też mogą oczekiwać godziwych rekompensat? Czy wywiązywanie się państwa w stosunku do \"grup, co których zachowuje się jakąś szczodrość\" nie jest obraźliwe dla reprezentantów tych grup? Czy nie istnieją inne grupy w stosunku do których państwo okazuje szczodrość? Można by wiele wymieniać. Oczekiwałbym odpowiedzi, ale wiem, że się jej nie doczekam. W każdym razie uważam, że moje słowa nie są żadnym wrzaskiem, któremu powinno się ulec.
Alek: 22.04.2012
Pani poseł wie doskonale, że prawie 5 lat rządów PO to strata czasu. Gdyby zapowiadane reformy premier wprowadził do realizacji w pierwszej kadencji, miałbym dla niego i dla Was wszystkich szacunek. A tak... Kiszka, kiszka, kiszka
oburzony: 11.05.2012
Pani Poseł, arogancja Waszego ugrupowania osiągnęła zenit. Arogancja i ignorancja. Reforma emerytalna to jak remont domu od dachu. Nie ma pracy już dzisiaj, wykańczacie powoli małe firmy, które jeszcze jako tako trzymają gospodarkę, ale coraz częściej nie są w stanie dłużej utrzymać się na rynku. ZUS - w górę, podatki - w górę. Firmy padają jak muchy. Jeszcze trochę i przybędzie dużo nowych bezrobotnych. Co rząd ma im do zaproponowania? Pracę (!!!) do 67 roku życia? Gdzie? Jaką? Bez konsultacji, bez dyskusji, bez jakichkolwiek pomysłów na przyszłość, garstka ludzi i to nie najwyższych lotów w postaci posłów, decyduje o wielomilionowym narodzie. Nie dziwię się związkowcom, nie zdziwię się, jak powtórzą się wkrótce potężne protesty takie jak kilkadziesiąt lat temu. Ludzie wyjdą na ulicę, bo ileż można wytrzymać. Każda cierpliwość ma swoje granice.
Maria: 11.05.2012
Popieram Oburzonego. Pani Poseł, jak Wam, jak Pani nie wstyd spojrzeć ludziom w oczy. Głosowałam na PO, bo wydawało się, że rzeczywiście, może być inaczej. Ale wszystko to było kłamstwo. Nie jest inaczej. Jest coraz gorzej. Zamknięci wśród swoich oderwaliście się os rzeczywistości, nie macie pojęcia jak źle żyje się ludziom. Z pełnym brzuchem i pełnym portfelem łatwo wprowadzać reformy i szastać słowami. Mam nadzieje, że przyjdzie taki dzień w którym i Pani zostanie z niczym na długie lata. Wstyd i absolutny brak godności i honoru.
wkur...ony: 09.10.2012
Wyborcy przestaną wrzeszczeń i po prostu po cichutku wrzucą kartki wyborcze do urny. Oj będzie bolało!
Gdzie jest: 15.05.2013
A gdzie jest aktualnie pani poseł bo jakoś jej nie widać w mieście. Czyżby bała się spotkania z byłymi wyborcami? Okręt zaczyna tonąć więc szczury znikają.
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |