Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu działań wojennych II wojny światowej pozostali w konspiracji i podjęli nierówną walkę z bezwzględną machiną komunistycznego państwa, wspieranego przez armię radziecką i NKWD. Za swoją działalność wielu z nich zapłaciło życiem. Ocenia się, że w latach 1945-1956 zginęło lub zostało zamordowanych około 20 tysięcy osób.
Włączając się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca o godzinie 11.00 samorząd Gminy Tarnów zaprasza do Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej na wykład doktora Michała Wenklara z IPN zatytułowany „Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” w powiecie tarnowskim”. Po wykładzie zaplanowano projekcję filmu fabularny „Generał Nil” poświęconego generałowi Augustowi Fieldorfowi.
Uroczystość w Woli Rzędzińskiej została także poświęcona pamięci trzech młodych mężczyzn z Woli Rzędzińskiej i Jodłówki-Wałek, którzy w lutym 1947 roku zostali zamordowani przez UB. Jeden z nich, Mieczysław Cielocha, kilka miesięcy wcześniej, działając z rozkazu tarnowskiego Inspektoratu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, wykonał w Tarnowie wyrok śmierci na kapitanie NKWD Lwie Sobolewie odpowiedzialnym za torturowanie i śmierć działaczy niepodległościowego podziemia.
W październiku ubiegłego roku udało się odnaleźć miejsce spoczynku dwóch z trzech żołnierzy. Okazało się, że Mieczysław Cielocha i Stanisław Kiełbasa zostali pochowani na terenie cmentarza komunalnego w Tarnowie-Krzyżu.
Natomiast samorząd powiatu tarnowskiego organizuje obchody we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK oraz Związkiem Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, zapraszając 1 marca na godzinę 11:00 do auli MWSE w Tarnowie, gdzie zaplanowano lekcję historii poświęconą tzw. „drugiej konspiracji niepodległościowej". Prelegentem będzie pracownik krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Elżbieta Jakimek-Zapart. Zaplanowano także ekspozycję fotografii Zbigniewa Kowala, przypominającego postać swego ojca Władysława, jednego z przywódców organizacji WiN w regionie. Wystawę zatytułowano „Zdjęcie mało powie, lecz wiele przypomni. Życie i działalność Władysława Kowala". Po zakończeniu wykładu i wernisażu wystawy, o godzinie 12.30 przy Pomniku Ofiar Stalinizmu w Tarnowie będą miały miejsce uroczystości oficjalne.
O godzinie 18:30 w Kościele XX Filipinów przy ulicy Piłsudskiego będzie można wziąć udział we mszy świętej w intencji bohaterów zbrojnego podziemia niepodległościowego. Mszę będzie celebrował i okolicznościową homilię wygłosi kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK ksiądz prałat Piotr Mieczysław Gajda.