Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

 Starosta Tarnowski wraz z Zarządem Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związkiem Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego zorganizował po raz pierwszy w Tarnowie i w powiecie tarnowskim obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Rozpoczęła je „Lekcja historii”.


Lekcją historii” rozpoczęły się tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” po raz pierwszy zorganizowane w Tarnowie i powiecie przez Starostę Tarnowskiego wraz z Zarządem Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związkiem Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W ramach „Lekcji” w auli Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej odbyły się dwie prelekcje - Elżbiety Jakimek-Zapart z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Krakowie pt. „Wyklęci Żołnierzy Polski Niepodległej. W pułapce historii” oraz Zbigniewa Kowala z tarnowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pt. „Zdjęcie mało powie, lecz wiele przypomni. Życie i działalność Władysława Kowala w obiektywie”. Rozpoczynając uroczystości, wicestarosta Mirosław Banach zaznaczył, że 1 marca oddajemy hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W imieniu władz miasta Tarnowa głos zabrała również Krystyna Latała, zastępca prezydenta, podkreślając wychowawczy aspekt obchodzonego święta. W „Lekcji historii” uczestniczyło blisko 200 osób, w tym duża grupa młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych Tarnowa i powiatu tarnowskiego, m.in. z Wojnicza, Radłowa,
Gromnika i Szczucina. Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych: Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie, Policji Państwowej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz Straży Miejskiej. Nie zabrakło członków związków i stowarzyszeń kombatanckich - Związku Sybiraków, Związku Legionistów, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Żołnierzy WP, a także sympatyków Unii Tarnów. W drugiej części obchodów, w asyście warty honorowej, odbyła się ceremonia patriotyczna pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu zakończona złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy.


02.03.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |