5 marca mija 72 rocznica podpisania przez Stalina decyzji o rozstrzelaniu jeńców polskich znajdujących się w obozach i więzieniach ZSRR. Jak co roku w tę rocznicę odprawiona została msza święta w intencji pomordowanych na terenach ZSRR.
- 5 marca odprawiona została w kościele XX Filipinów w Tarnowie msza święta w intencji Polaków zamordowanych na terenie Związku Radzieckiego. - Po mszy członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich zapalą symboliczne znicze pod Grobem Nieznanego Żołnierza, przy Pomniku Ofiar Stalinizmu oraz na Starym Cmentarzu – mówi Henryk Słomka-Narożański, Wiceprezes Zarządu Koła Stowarzyszenia Ofiar Katynia w Tarnowie.
2 marca 1940 roku Ławrientij Beria, szef NKWD, skierował do Józefa Stalina tajną notatkę, w której stwierdził, że polscy jeńcy wojenni (14 736 osób) oraz więźniowie w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy (18 632 osoby) stanowią „zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej” oraz, że NKWD ZSRR uważa za uzasadnione rozstrzelanie 14,7 tysięcy jeńców i 11 tysięcy więźniów bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia. Notatka posiada cztery zatwierdzające podpisy: Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa i Mikojana.
Zgodnie z notatką, Biuro Polityczne KC WKP dnia 5 marca 1940 roku wydało tajną decyzję z zaproponowaną przez Berię treścią. Na podstawie tej decyzji w kwietniu i maju 1940 roku dokonano mordu na polskich oficerach m.in. w lesie katyńskim.