W Tarnowie spotkali się księża tworzący zarząd Europejskiej Rady Kapłańskiej. Jednym z nich jest ksiądz Robert Biel z Tarnowa. Dyskutowano na temat posługi Kościoła w różnych krajach Europy. Kilkudniowe spotkanie zakończy się 15 marca.
Pięciu księży tworzących zarząd Europejskiej Rady Kapłańskiej spotkało się w Tarnowie, by przygotowywać posiedzenie plenarne tej organizacji, a także dyskutować o posłudze Kościoła w różnych krajach Europy. Powstała w 1971 roku Europejska Rada Kapłańska stanowi forum dyskusji o sprawach życia kapłańskiego. - Jednym z wielkich problemów wielu krajów Europy jest właśnie brak kapłanów. Oprócz miejscowych księży, pracują też kapłani m.in. z Polski. Rośnie również średnia wieku księży, a spada liczba powołań – mówi ksiądz Robert Biel z diecezji tarnowskiej, polski przedstawiciel w zarządzie organizacji.
W skład zarządu, obok księdza Biela, wchodzą: dr Michael Max z Austrii, dr Josef Zerndl z Niemiec, Niels Engelbrecht z Danii oraz Thomas Jordan z Anglii.
W każdym z tych krajów sytuacja Kościoła jest zupełnie inna. W Danii zaledwie jeden procent mieszkańców to katolicy, a w całym kraju pracuje kilkudziesięciu księży, w tym spora liczba obcokrajowców.
W Niemczech spada liczba księży, ale system finansowania Kościoła sprawa, że w różnych instytucjach prowadzonych przez Kościół pracuje spora liczba wiernych świeckich. - Kościół jest w Niemczech dużym pracodawcą. Dlatego, jeśli ktoś chce pracować w instytucjach kościelnych nie musi kończyć studiów teologicznych i przyjmować świeceń – mówi ksiądz Josef Zerndl, sekretarz zarządu Europejskiej Rady Kapłańskiej.
W Anglii i Walii kleryków jest również niewielu, ale widoczny jest proces przechodzenia do Kościoła Katolickiego księży anglikańskich. W życiu Kościoła angielskiego uczestniczy także spora grupa Polaków. - Większość Polaków szuka polskich parafii, tworzy „małą Polskę” na terenie Londynu, tymczasem z naszego punktu widzenia lepiej byłoby, aby uczestniczyli oni w życiu parafii angielskich – mówi ksiądz Thomas Jordan z Londynu.
Spotkanie w Tarnowie zakończy się 15 marca.