Eko-lekcje terenowe

 Zakład Składowania Odpadów Komunalnych w Tarnowie organizuje na swoim terenie ekologiczne lekcje. O tym, jak wygląda gospodarowanie odpadami komunalnymi, mogą przekonać się uczniowie wszystkich tarnowskich szkół, których nauczyciele zdecydują się na wzięcie udziału w tej atrakcyjnej i pożytecznej formie zajęć.

 

Eko-lekcja w terenie to atrakcyjna forma poznania zagadnień związanych z gospodarką odpadami, ale przede wszystkim rozwój świadomości ekologicznej i uwrażliwienie na konieczność zmiany naszych codziennych nawyków bezpośrednio wpływających na stan środowiska naturalnego. - To pierwsza tego typu akcja prowadzona na tak szeroką skalę – ocenia Piotr Zieliński, Kierownik Składowiska w ZSOK. – Organizujemy ją we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Tarnowie.

Lekcja trwa około 45 minut. Prowadzona jest w formie wycieczki z przewodnikiem. Uczniowie poznają składowisko odpadów z przemawiającą do wyobraźni wielką hałdą odpadów wytworzonych przez tarnowian i mieszkańców okolicznych gmin w ciągu ostatnich 20 lat. Oglądając kompostownię obserwują proces powstawania wysokiej jakości kompostu z odpadów zielonych. Poznają zasady działania bioelektrowni, w której wydzielający się z odpadów gaz wykorzystany jest do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej. Zbiorniki z silnie zanieczyszczonymi odciekami ze składowiska, kierowane do miejskiej oczyszczalni – element gospodarki wodno-ściekowej – uświadamiają, ile szkody może wyrządzić dzikie wysypisko śmieci. W końcu, na placu kontenerowym, uczą się zasad selektywnej zbiórki odpadów. - To, czego teraz nauczą się dzieci, będą wykorzystywać w przyszłości – mówi Piotr Zieliński. – Powszechne segregowanie odpadów oznacza więcej surowców wtórnych i mniej odpadów na składowisku. Po to właśnie organizujemy eko-lekcje, by rosła świadomość ekologiczna młodych ludzi.

21.03.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |