Stowarzyszenie „Ponad Barierami” od 1 kwietnia zajmować się będzie osobami nietrzeźwymi, wymagającymi opieki. Stowarzyszenie wyłonione zostało w drodze otwartego konkursu ofert.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Tarnowie, od 1 kwietnia zaczynają obowiązywać nowe zasady postępowania z osobami nietrzeźwymi zatrzymanymi na terenie miasta. Opiekę nad nietrzeźwymi sprawować będzie wyłonione w drodze otwartego konkursu ofert Stowarzyszenie „Ponad Barierami”. Stowarzyszenie ma doświadczenie w zakresie pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym i docenia rolę terapii w procesie leczenia choroby alkoholowej. - W prowadzonym przeze mnie punkcie duży nacisk kładziony będzie właśnie na pomoc, zarówno choremu jak i jego bliskim w tym zakresie - mówi Maciej Noga, prezes stowarzyszenia, a jednocześnie psycholog kliniczny.
W grudniu ubiegłego roku miasto podpisało porozumienie z tarnowską policją, w sprawie przyjmowania do wytrzeźwienia w areszcie osób, które pod wpływem alkoholu popełniły przestępstwa na terenie miasta, natomiast osoby wymagające opieki, znajdą ją w placówce, którą poprowadzi stowarzyszenie „Ponad Barierami”. W wydzielonych pomieszczeniach budynku przy ulicy Tuchowskiej będzie mieć do dyspozycji sześć łóżek dla chorych. Pobyt w punkcie opieki nad osobami nietrzeźwymi będzie bezpłatny.
Jak zapewnia magistrat, zmiana dotychczasowego systemu w postaci Izby Wytrzeźwień jest konieczna. Poprzedni model, funkcjonujący od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku jest już przeżytkiem i wymaga dostosowania do obowiązujących standardów postępowania wobec osób z chorobą alkoholową i wyzwań współczesności. Przemawiają za tym również względy ekonomiczne. Na prowadzenie punktu opieki nad osobami nietrzeźwymi została w budżecie na 2012 rok zabezpieczona kwota w wysokości 540 tysięcy złotych. Koszt działalności Izby Wytrzeźwień w 2011 roku wyniósł około 1,4 miliona złotych. Tzw. „ściągalność” opłat za pobyt w Izbie wynosiła niewiele ponad dwadzieścia procent.