Tajemnice ołowianej tuby

Przy okazji renowacji Grobu Nieznanego Żołnierza w Tarnowie odkryto metalowe pojemniki. Trzy spośród nich zawierały ziemię z pół bitewnych, jedną mogącą zawierać nieznane dokumenty z okresu budowy Grobu – Pomnika otwarto publicznie 7 października w obecności Ryszarda Ścigały, Prezydenta Miasta Tarnowa i Adama Bartosza, dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Po rozcięciu pogiętej, ołowianej tuby znaleziono dokument, który okazał się aktem erekcyjnym sporządzonym w 1931 roku, na pamiątkę zbudowania Grobu Nieznanego Żołnierza. Drugi, mniejszy pojemnik składał się z podwójnej osłony. Zewnętrzną stanowiła mocno już skorodowana rura stalowa, wewnętrzną natomiast szczelnie zalutowany pojemnik ołowiany, w którym po rozcięciu, znaleziono ściśle zwinięty zwitek papierowy. Niestety, korozja objęła również wnętrze tej rury i rozpostarcie tego dokumentu nie było możliwe bez jego uszkodzenia. Na wniosek specjalistów z Muzeum podjęto decyzję o przekazaniu dokumentu do specjalistycznej pracowni konserwacji papieru. Na poznanie zawartości tego pojemnika trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy.

Kopia wydobytego aktu erekcyjnego zostanie umieszczona w nowym, szczelnym pojemniku, wraz z dokumentem upamiętniającym tegoroczny remont Grobu Nieznanego Żołnierza, a następnie zamurowana dla potomnych.
07.10.2008
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |