Sztuczkę w jednym akcie grają słowa Antoniego Czechowa. „Uczucia”.

Ona jest mieszkanką głuchej prowincji. Zakochała się - jak sądzimy - bez wzajemności w przybyłym z wielkiego miasta naukowcu – specjaliście w dziedzinie statystyki. Wyznaje mu miłość w dniu jego odjazdu do Petersburga. Co wynika z takiej fabuły? Rozstanie, łzy… a może wesele?

Opowieściowa tkanina działa nasycona jest mgłą, dymem, ledwo zauważalnymi gestami postaci, ich monologiem wewnętrznym. Wynika i istnieje na scenie jako widowiskowe, paradoksalne show. Jednak przez grę w słowa, na tle maleńkiej, żywej orkiestry ujawnia się dramatyzm stosunków między ludźmi – jak utrzymywała rosyjska prasa po premierze „Uczuć” w maju bieżącego roku.
Jakie losy przeznaczył Linas Zajkauskas - reżyser Miejskiego Teatru Dramatycznego Stary Dom Nowosybirska – dla bohaterów „Sztuczki”? A może nie o odtworzenie fabuły tu chodzi? Znakomity spektakl stworzył on – jak wynika z podtytułu - nie tyle na podstawie opowiadania Antoniego Czechowa, ile na bazie słów zawartych w tekście znakomitego prozaika i dramaturga rosyjskiego.

Przebywający wiosną w Nowosybirsku Krzysztof Zanussi po obejrzeniu Uczuć stwierdził, ,że jednoaktówka „może stać się[…] odkryciem nowego folklorystycznego Czechowa, którego dzieło opowiedziane zostało ciekawym, współczesnym językiem”.
Cóż ponadto?

Rosyjska harmoszka (akordeon guzikowy – bajan), niedźwiedź, rosyjskie, pełne nostalgii pieśni. Dynamiczne, pełne ekspresji i werwy tańce, rosyjska wódka. I uniwersalna tęsknota kobiety. Tęsknota za stworzeniem gniazda dla „przelatującego ptaka” – mężczyzny. I genialna, perfekcyjna, brawurowa gra aktorska.

Spektakl wykonany był w języku rosyjskim,, ale zrozumiały dla każdego. Dzięki wyrazistemu gestowi – i emocjom właściwym rodzajowi ludzkiemu. Dla widzów nie znających języka rosyjskiego wszystkie teksty były czytelne, jasne, zrozumiałe. Tu nie można pomylić rozpaczy porzuconej kobiety z innym odczuciem. Są łzy, upijanie się „na smutno”. A mimo wszystko dużo zabawy mieli widzowie mający zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu artystycznym.

08.10.2008
Komentarze:
Priscila: 25.04.2013
Przecież każdy się domyśla że Glee klub przegra zaodwy (wiadomo przez kogo) Myślę że twf3rcy wybrali adekwatny utwf3r do tej PORAŻKI
Virginia: 25.04.2013
ok,jeszcze pare miesięcy temu cieszyłam się z newogo serialu E. Kellyego.Teraz jednak... zastanawiam się czy seriale medyczne nie wychodzą mi już bokiem.
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |