Uczniowie trzecich klas gimnazjalnych przystąpili do egzaminu. Po raz pierwszy jest on prowadzony według nowych zasad. Najważniejsze zmiany to dwutorowy system oceniania oraz, w ramach tych samych trzech części, dodatkowy podział na zakresy przedmiotowe. Tak więc, w sumie gimnazjaliści zdawać będą sześć egzaminów.
Nowy egzamin gimnazjalny rozpoczął się 24 kwietnia. - Zmiana wiąże się z wejściem do gimnazjów w 2009 roku nowej podstawy programowej - mówi zastępca prezydenta Tarnowa Krystyna Latała. - Jest zakończeniem cyklu jej realizacji, a jednocześnie otwarciem nowej podstawy programowej w szkołach ponadgimnazjalnych.
Podobnie jak dotychczas, egzamin trwał będzie trzy dni i składał się będzie z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka obcego nowożytnego. Jednak w ramach każdej części odbywają się dwa egzaminy. W części historycznej pierwszy egzamin to zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie w formie zamkniętej. Drugi egzamin w tej części to język polski.
W części matematyczno-przyrodniczej, pierwszy egzamin to przedmioty przyrodnicze (biologia, chemia, fizyka, geografia) i zadania w formie zamkniętej. Drugi egzamin to matematyka z pytaniami w formie zarówno zamkniętej, jak i otwartej.
Trzeciego dnia uczniowie zdawać będą egzamin z języka obcego. Gimnazjaliści wybierają ten język, którego uczyli się, jako obowiązkowego. W tym przypadku egzamin ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony.
Dla każdego z sześciu egzaminów uczniowie otrzymają zaświadczenie o szczegółowych wynikach. Nowością jest, że będą to wyniki zarówno procentowe, jak i centylowe. Wynik procentowy pokazuje, ile punktów z wszystkich możliwych do zdobycia z danego przedmiotu uzyskał zdający. Wynik centylowy pokazuje odsetek gimnazjalistów spośród wszystkich zdających, którzy zdobyli tyle samo lub mniej punktów niż zdający.
Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem koniecznym do ukończenia szkoły.