Studencki projekt ustawy u Marszałka Sejmu.

Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej „Przywracamy ulgi dla studentów” 23marca złożyli w sekretariacie Marszałka Sejmu RP 130 tysięcy podpisów popierających inicjatywę. Blisko trzy tysiące podpisów zebrano w Tarnowie. Projekt ustawy zakłada przywrócenie 49 procentowej ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją publiczną. Zbiórkę podpisów rozpoczęto 1 października ubiegłego roku happeningiem przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego.

Trzy tysiące podpisów pod projektem ustawy przywracającej uczniom i studentom ulgę na przejazdy komunikacją publiczną zebrano w Tarnowie. Zbiórkę podpisów prowadziła Młodzieżowa Rada Miejska, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenie Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY, Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Miasta Tarnowa LELIWA oraz Klub Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość. - Nasz projekt uzyskał szerokie poparcie wśród uczniów i studentów. W akcję zbierania podpisów włączyły się stowarzyszenia i organizacje młodzieżowe z całego kraju. Dlatego nie mieliśmy problemu z zebraniem wymaganych 100 tysięcy podpisów - mówi Grzegorz Kądzielawski, tarnowski pełnomocnik komitetu.

Projekt nowelizacji ustawy o ulgowych przejazdach w transporcie zbiorowym zakłada wprowadzenie 49 procentowej ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją autobusową i koleją, w tym także na pociągi ekspresowe. Zniżki obejmą posiadaczy biletów miesięcznych, ale, co jest nowością, także bilety jednorazowe w komunikacji PKP i PKS. Według przedstawicieli Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej ulgi powinny przysługiwać nie później niż od 1 września bieżącego roku.

Ewentualna nowelizacja ustawy przywróci stan sprzed 2001 roku, kiedy rząd obniżył 50 procentową ulgę do 37 procent i ograniczył krąg osób uprawnionych do korzystania z niej. - Dla wielu uczniów i studentów, szczególnie z małych miasteczek i wsi, pierwszą blokadą edukacyjną jest brak pieniędzy na dojazd do szkoły czy na uczelnię. Przywrócenie ulgi to w rzeczywistości inwestycja w edukację, która w przyszłości zwróci się z nawiązką. Termin złożenia podpisów nie jest przypadkowy. Składamy je w dniu wejścia podwyżek na przejazdy kolejowe – podkreśla Grzegorz Kądzielawski.

W 2001 roku, w momencie obniżenia poziomu ulgi, budżet państwa przeznaczał na ten cel około 250 milionów złotych. Uwzględniając wzrost cen biletów dopłaty z budżetu do ulg wyniosą około 350 milionów złotych. Według autorów projektu sumę tę pokryć należy ze wzrastających wpływów z tytułu podatku od towarów i usług.
24.03.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |