Symbolicznym wbiciem łopaty, a właściwie kilku łopat 31 maja rozpoczęła się w Skrzyszowie budowa dawno oczekiwanego i obiecywanego zbiornika retencyjnego. Satysfakcji nie krył żaden z zaproszonych gości, pewne wątpliwości zgłosiła grupa zebranych mieszkańców. Dotyczyły one jednak nie samej budowy, ale sposobu jej prowadzenia.
W urokliwej, zielonej dolince w okolicy potoku Korzeń w Skrzyszowie kilkadziesiąt osób kibicowało rozpoczęciu prac przy budowie zbiornika retencyjnego. Zbiornik o powierzchni ponad 18 ha ma poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i zapobiegać podtopieniom okolicznych pól i gospodarstw. O tym, co potrafi mały Wątok i jeszcze mniejszy Korzeń, mieszkańcy Skrzyszowa wiedzą aż za dobrze. Dlatego zbiornik jest inwestycją oczekiwaną i obiecywaną mieszkańcom od dawna.
Prace budowlane obejmą wykonanie zapory, wieży żelbetowej, profilowanie koryta, instalację systemu ostrzegania w przypadku awarii zapory i aparatury kontrolno-pomiarowej. Wybudowane zostaną także dwie drogi eksploatacyjne i linia energetyczna doprowadzająca energię potrzebną do oświetlenia zbiornika i zasilania pracujących na nim urządzeń. Okolice zbiornika zostaną zalesione i zakrzewione. W przyszłości woda ze zbiornika będzie mogła być wykorzystywana w przypadkach ewentualnej suszy i do celów przeciwpożarowych. Poprzez uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej powinien się poprawić stan czystości wody w potoku Korzeń, zyska także na wyglądzie krajobraz.
Z budowy zbiornika wynikają same korzyści, o czym wiedzą mieszkańcy. Zebrani podczas uroczystego rozpoczęcia budowy zgłosili pewne wątpliwości co do sposobu jej prowadzenia. Chodzi o możliwość, a raczej brak możliwości dojazdu do pól uprawnych choćby w czasie żniw. Jedyna prowadząca do pól droga znajdować się będzie wkrótce na placu budowy. Obecny na miejscu przedstawiciel firmy realizującej prace zapewnił jednak, że problem zostanie rozwiązany, co nie do końca rozwiało wątpliwości, ale nieco uspokoiło poddenerwowanych mieszkańców.
W zorganizowanej przez wójta gminy Skrzyszów uroczystości udział wzięli wicemarszałkowie województwa małopolskiego Roman Ciepiela i Wojciech Kozak oraz członek zarządu Stanisław Sorys. Wśród zaproszonych gości znalazł się także poseł Robert Wardzała i przedstawiciele wykonawcy.
Goście, symbolicznym wbiciem łopat rozpoczęli budowę, której koszt wyniesie prawie 20 milionów złotych, z czego dofinansowanie uzyskane z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi prawie 17 milionów. Wykonawca robót jest konsorcjum firm Budimex S.A i Ferrovial Agroman S.A. Zakończenie budowy zaplanowane jest na luty 2014 roku.