Najważniejszy jest rozwój gminy

 Z Grzegorzem Koziołem, Wójtem Gminy Tarnów rozmawiał Piotr Filip


25 maja radni jednogłośnie udzielili panu absolutorium za miniony rok. To nie pierwszy w państwa gminie przypadek takiej jednomyślności przy podejmowaniu jednej z najważniejszych decyzji w samorządzie?

Udzielenie absolutorium i przyjęcie uchwały budżetowej to rzeczywiście dwa najważniejsze głosowania. W naszej gminie obydwa były jednogłośne. Niektórzy twierdzą, że przypomina to PRL, ale ja tak nie uważam. Nie ma przecież żadnego nakazu głosowania, to nie jest tak, że my się nie spieramy, ani nie różnimy w poglądach. Tym bardziej cieszę się z wyniku głosowania, zwłaszcza w przypadku absolutorium, które teoretycznie udzielane jest za wykonanie budżetu, ale zwyczajowo stanowi też opinię o funkcjonowaniu gminy. Według radnych, gmina rozwija się w dobrym kierunku. Najważniejsza jest co prawda opinia mieszkańców, ale wybory odbywają się co cztery lata, a radni dokonują własnej oceny każdego roku.


Co w takim razie udało się zrobić w ciągu tych kilkunastu miesięcy, by zasłużyć na taką ocenę rajców?

Najważniejsze, jak chyba dla każdego wójta, jest dla mnie to, by gmina się rozwijała. To oznacza m.in. kolejne inwestycje. W naszej gminie realizujemy je od kilku lat zgodnie z harmonogramem, mimo kryzysu. To wynika przede wszystkim z długofalowego planowania. Kiedy nie ma już nowych programów unijnych, my realizujemy zaplanowane dużo wcześniej projekty, bo od początku zakładaliśmy rozłożenie ich w czasie. I w roku bieżącym i przyszłym będziemy realizować inwestycje we wszystkich miejscowościach gminy.


Do pieniędzy unijnych zawsze jednak trzeba dołożyć własne. To problem wielu samorządów.

Założyliśmy już na początku ubiegłej kadencji, że w kolejnych uchwałach budżetowych przyjmować będziemy wysokość zadłużenia na poziomie prawnie dopuszczalnym. Ale kwoty, które zwiększają zadłużenie mogą być przeznaczane wyłącznie na wkład własny w realizowane inwestycje. Nie zadłużamy się, by przejadać pożyczone pieniądze, ale by inwestować. Jeśli nie uda się pozyskać pieniędzy zewnętrznych, nie korzystamy z kredytu. Dlatego poziom zadłużenia gminy jest bezpieczny. Realnie wynosi ono około 40 %, co oznacza, że jesteśmy w stanie reagować natychmiast w sytuacji kryzysowej czy w przypadku klęski żywiołowej.


Co w takim razie uważa pan za największe osiągnięcie w minionym roku?

Realizację inwestycji i oszczędności w bieżącej działalności. W efekcie z planowanego kredytu w wysokości 14 milionów, wzięliśmy jedynie sześć milionów złotych. Wypracowaliśmy też ponad milion nadwyżki budżetowej. Wydaje mi się, że jesteśmy gminą wiodącą w regionie, rozpoznawalną i wysoko ocenianą w zewnętrznych rankingach. Mamy bardzo dobre relacje z sąsiednimi samorządami, samorządem województwa i parlamentarzystami wszystkich ugrupowań. Natomiast za niepowodzenie uważam złe relacje ze starostwem tarnowskim.


Uda się utrzymać podobne wskaźniki w roku bieżącym?

Będziemy się starali. Po pierwszych rozstrzygniętych przetargach widzę, że sytuacja kryzysowa pomaga samorządom. Usługi stały się tańsze. Dlatego w roku bieżącym będziemy modernizować kolejne centra wsi – w Zbylitowskiej Górze, Koszycach Małych i Radlnej. Dokończymy budowę Domu Wielofunkcyjnego w Zbylitowskiej Górze. Rozstrzygnięty zostanie przetarg na budowę kanalizacji w Zawadzie. Będziemy budować „Orlika” w Tarnowcu i boisko wielofunkcyjne w Zawadzie. Około siedmiu milionów złotych wydamy na budowę dróg, ścieżek rowerowych i chodników. Na pewno przygotowywane będą projekty inwestycji planowanych do realizacji w następnych latach.


A czy jest coś, czego nie udało się zrealizować?

Nie udało się kupić od spadkobierców rodziny Marszałkowiczów gruntów w Zgłobicach. Uważam, że strony samorządu zrobiliśmy wszystko co było możliwe. Zapisaliśmy niezbędną kwotę w uchwale budżetowej. Była to kwota zgodna z wyceną rzeczoznawcy majątkowego. Niestety, nie udało się tej sprawy załatwić. Ale cały czas mam nadzieję, że uda się ją wreszcie sfinalizować.


Działalność samorządu nie ogranicza się do realizacji kolejnych inwestycji. Jak pan ocenia życie społeczne, czy kulturalne w gminie?

Staramy się w miarę możliwości realizować wszystkie zadania gminy. Główną imprezą, a nawet znakiem rozpoznawczym są gminne dożynki. Zachowujemy tradycje, choć gmina ma coraz mniej rolniczy charakter. Co roku zapraszamy na tę imprezę gwiazdy. Gościliśmy braci Golców, Marylę Rodowicz, w tym roku wystąpi Budka Suflera. Raz w roku odbywa się duży, nie biletowany koncert, finansowany w całości przez sponsorów. Spore kwoty inwestujemy w odnowę zabytkowych obiektów, kaplic i krzyży przydrożnych. Organizujemy w każdej wsi pikniki, które mają na celu integrację mieszkańców. Staramy się też wprowadzać innowacyjne rozwiązania do życia społecznego. Osoby korzystające z pomocy społecznej odpracowują pieniądze, które dostają. To przynosi korzyść zarówno gminie, jak i ludziom, którzy nie muszą czuć się upokorzeni.


Jakie prace wykonują te osoby?

Ostatnio pracowały przy nasadzaniach lasu. Wykonują prace porządkowe, zimą zajmują się odśnieżaniem. Zwykle decydują o tym sołtysi poszczególnych miejscowości.

05.06.2012
Komentarze:
mieszkaniec: 27.06.2012
A jak się ma wschodnia obwodnica Tarnowa panie wójcie? Co w tej sprawie zrobił pan dla rozwoju gminy?
Kazik: 04.07.2012
Wójt najbardziej dba o rozwój urzędu i swoich pracowników. Mieszkańcom ochłapy od czasu do czasu żeby pamietali przy wyborach
degustator: 21.08.2012
Najważniejszy jest rozwój pasiek, w tym gospodarstwa Rój, którego współwłaścicielem jest wójt Kozioł i które otrzymało 25 tysięcy dotacji z Lokalnej Grupy Działania Zielony Pierścień Tarnowa w skład której wchodzi gmina Tarnów i we władzach której zasada imć wójt. Zbieżność tych faktów jest oczywiście zupełnie przypadkowa bo najważniejsze są pszczoły.
Geolog: 22.08.2012
Lokalne Grupy Działania to towarzystwa wzajemnej adoracji. Przewalają dużą kasę miedzy sobą od czasu do czasu przyjmując wniosek spoza swojego kręgu żeby pokazać że niby coś robią dla ludzi. Pic na wodę czego przykładem jest wójt Koziol.
Karol: 11.09.2012
Miodówka bardzo sprzyja rozwojowi
LAKI: 08.09.2013
ALE CZY WUJT WIE JAK STRAŻ MA BYĆ UMIEJSCOWIONA W BUDYNKU WIELOFUKCYJNYM W ZBYLITOWSKIEJ GÓRZE JAK PRUBUJOM STRAŻ OSZUKAĆ
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |