Zarząd Grupy Kapitałowy Azotów Tarnów 13 czerwca przedstawił uaktualnioną po ostatnich przejęciach strategię rozwoju na lata 2012-2020. Wykonanie nakreślonych w strategii zadań ma umożliwić Grupie dalszą poprawę pozycji konkurencyjnej oraz stabilny rozwój.
Zarząd Grupy Kapitałowy Azotów Tarnów 13 czerwca przedstawił nową strategię rozwoju na lata 2012-2020. - Zachodzące zmiany na rynkach, takie jak nasilająca się konkurencja czy zmieniające się wymagania klientów skutkują potrzebą zwiększenia skali i optymalizacji działalności spółek grupy przy jednoczesnym dążeniu do wzmocnienia stabilnych i efektywnych więzi z klientami. Uzupełnianie, doskonalenie i dostosowywanie oferty produktowej do wymagań odbiorców przy zwiększonym wykorzystaniu innowacyjnych technologii to nasze podstawowe dążenie – powiedział Jerzy Marciniak, Prezes Zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. - Stojące przed spółką wyzwania zarząd nakreślił w jasnej i klarownej wizji rozwoju na najbliższe lata. Jesteśmy gotowi do realizacji wyznaczonych nowych celów i wprowadzania w życie kluczowych projektów strategicznych.
W perspektywie najbliższych 10 lat działania Grupy Kapitałowej, Azoty Tarnów mają zapewnić wprowadzenie Azotów Tarnów do podstawowego indeksu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zapewnienie akcjonariuszom jednego z najwyższych w branży zwrotów z kapitału oraz utrzymanie trwałej pozycji jednego z trzech największych producentów nawozów w Europie.
Założeniem w zakresie polityki dywidendowej jest dokonywanie wypłat stosownie do wielkości wypracowanego zysku i możliwości finansowych Spółki. Zarząd, zgłaszając propozycje dotyczące wypłaty dywidendy, kierować się będzie koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu wskaźników finansowych, standingu finansowego czy kapitału do dalszego rozwoju Grupy. Zarząd będzie w przyszłości rekomendował Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy w kwocie odpowiadającej od 40 do 60% jednostkowego zysku netto za dany rok obrotowy.
Stanowisko w sprawie strategii Grupy Kapitałowej zajęło Ministerstwo Skarbu Państwa, które odrzuca możliwość pozytywnej odpowiedzi na wezwanie spółki Acron na sprzedaż akcji ZAT.
- Ministerstwo Skarbu Państwa z zainteresowaniem przyjęło uaktualnienie strategii Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach i będzie wspierać działania spółki prowadzące do jej realizacji - napisano m.in. w komunikacie. - Pozytywna odpowiedź Ministerstwa Skarbu Państwa na wezwanie spółki Acron na sprzedaż akcji ZAT uniemożliwiłaby realizację wspomnianej strategii. Mogłaby także mieć negatywny wpływ na wartość innych podmiotów wielkiej chemii i ich dostawców.