Cenne popioły

 14 milionów złotych kosztowała uruchomiona w Zakładach Azotowych w Tarnowie instalacja odbioru popiołu z zakładowej elektrociepłowni. Inwestycja nie tylko znacząco zmniejszy ilość odpadów, ale także pozwoli zarobić na sprzedawanym odbiorcom zewnętrznym popiele.

 

W tarnowskich Azotach uruchomiona została instalacja odbioru popiołu. Spółka od kilku już lat zmierzała w kierunku zagospodarowania jak największej części odpadów z elektrociepłowni, w której rocznie powstaje około 100 tysięcy ton pulpy żużlowo-popiołowej. Prezes Jerzy Marciniak przyznaje, że to właśnie zakładowa elektrociepłownia najbardziej obciążała środowisko, dlatego prace nad projektem zagospodarowania popiołów rozpoczęły się już w 2009 roku.
W ramach inwestycji powstały trzy silosy stalowe o pojemności 600 metrów sześciennych każdy, do których trafiać będzie popiół z kotłów elektrociepłowni - dwóch pyłowych i jednego fluidalnego.

Do czasu modernizacji gospodarczo wykorzystywano jedynie 20% popiołu, sprzedając go odbiorcom zewnętrznym. Reszta trafiała na składowisko odpadów Czajka II. Oddanie do użytku nowej instalacji pozwoli na całkowite zagospodarowanie popiołu jako surowca wtórnego. A popioły mogą być wykorzystywane jako cenny surowiec dla wielu gałęzi przemysłu, szczególnie betonowego i materiałów budowlanych, a także w drogownictwie, przemyśle cementowym i górnictwie oraz przy niwelacji terenu, stabilizacji powierzchni i rekultywacji.
Nie bez znaczenia jest fakt, że podmioty zainteresowane popiołem będą mogły go odebrać transportem kolejowym lub samochodowym dzięki modernizacji zaplecza technicznego, w ramach której przeprowadzono remont torowiska oraz zbudowano rozjazd kolejowy i stację załadunkową przystosowaną do załadunku wagonów kolejowych oraz autocystern samochodowych.
Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 14 mln złotych, z czego cztery miliony to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spółka przewiduje, że nakłady na inwestycję zwrócą się w ciągu czterech lat, bo zyski wygeneruje nie tylko sprzedaż popiołów, ale także oszczędności związane ze zmniejszeniem kosztów składowania odpadów.

27.06.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |