Spotkanie na kirkucie

 Żydzi, Polacy i Romowie na żydowskim cmentarzu w Żabnie modlili się wspólnie za ofiary II wojny światowej. Spotkanie zorganizowane przez samorządowe władze Żabna i Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotowano w związku ze sprowadzeniem na miejscowy kirkut kilkudziesięciu macew, które po wojnie wykorzystano do umocnienia przydrożnych rowów.

 

Na żabnieński kirkut powróciły także macewy, które po wojnie wykorzystano do umocnienia przydrożnych rowów. Fakt ten odkryto w trakcie ubiegłoroczych prac przy usuwaniu skutków powodzi z roku 2010. W Gorzycach ekipa remontowa naprawiająca uszkodzone rowy natknęła się na tkwiące w ziemi macewy. Wszystkie ostrożnie powyciągano i po konsultacjach z Muzeum Okręgowym w Tarnowie postanowiono przewieźć na cmentarz żydowski w Żabnie. Po oczyszczeniu poukładano je na cmentarzu.

W środę, 19 lipca, hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej oddali wspólnie przedstawiciele trzech narodów. W uroczystości wziął udział przybyły z Anglii rabin Jonathan Webber, profesor Uniwersytetu w Oxfrodzie, reprezentanci Romów uczestniczący w kolejnym Taborze Pamięci, a także burmistrz Żabna Stanisław Kusior oraz wicestarosta Mirosław Banach. Nie zabrakło także licznie zgromadzonych mieszkańców. - Żabno było kiedyś miastem wielonarodowym. My tę więź z naszymi braćmi czujemy i pielęgnując pamięć o nich dajemy tego dowody. Cieszę się, że te macewy odsłonięte przez powódź tutaj trafiły i wierzę, że pozostaną tu na wieki - podkreślał Stanisław Kusior.

Wspólnie odmówiono także tradycyjne modlitwy żydowskie zarówno po hebrajsku jak i po polsku. Profesor Jonathan Webber dziękował za zorganizowanie uroczystości. - W tej ceremonii chcemy wspominać Romów, Polaków i Żydów, którzy stali się ofiarami wojny - podkreślał.

 


20.07.2012
Komentarze:
KennethVek: 07.09.2017
wh0cd2530664
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |