Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. otrzymały certyfikat potwierdzający przynależność do elitarnej grupy spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, które są atrakcyjne inwestycyjnie, a jednocześnie zarządzane zgodnie z najwyższymi standardami odpowiedzialności społecznej biznesu.
Azoty Tarnów już po raz piąty znalazły się w składzie Indeksu RESPECT. Po raz pierwszy stało się to w roku 2009, gdy został on zainaugurowany na Giełdzie Papierów Wartościowych, i od tamtej pory cały czas utrzymują się w gronie certyfikowanych spółek.
- Każdą edycję traktujemy jako kolejne wyzwanie i zarazem sposobność, by pokazać, że jesteśmy spółką nie tylko osiągającą znakomite wyniki finansowe, ale także wrażliwą na otoczenie biznesowe, w jakim działamy. W dzisiejszych czasach firma to coś więcej niż przedsiębiorstwo produkujące określone towary i mające wypracować zysk - mówi Andrzej Skolmowski, wiceprezes w zarządzie Zakładów Azotowych w Tarnowie–Mościcach. - Coraz częściej zwraca się uwagę także na to, jak firma jest zarządzana, jakim jest miejscem pracy, jak traktuje klientów, w jaki sposób korzysta ze środowiska naturalnego. Kolejna kwestia dotyczy tak ważnej w dzisiejszym świecie informacji. Jesteśmy świadomi tego, że inwestorzy oczekują z naszej strony rzetelnej informacji, która pozwoli im podejmować racjonalne decyzje. Dlatego tak istotne są dla nas standardy zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego, ładu informacyjnego i relacji inwestorskich.
RESPECT jest indeksem, który obejmuje polskie spółki z Głównego Rynku GPW działające zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego, ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, a także w obszarach uwzględniających czynniki ekologiczne, społeczne i pracownicze. To pierwszy tego typu indeks spółek odpowiedzialnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dotychczasowe wyniki Indeksu RESPECT (publikowane od 2011 roku w trybie ciągłym, co minutę) na tle innych indeksów warszawskiej giełdy pokazują, że inwestowanie w spółki odpowiedzialne społecznie wiąże się z niższym ryzykiem i może być bardziej opłacalne.
Spółki wybierane są do Indeksu RESPECT w kilku etapach. Etap pierwszy wyłania grupę spółek o najwyższej płynności, które następnie, w etapie drugim oceniane są pod kątem ich praktyk w zakresie ładu korporacyjnego, ładu informacyjnego i relacji z inwestorami. Oceny dokonuje Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych na podstawie ogólnodostępnych raportów publikowanych przez spółki oraz ich stron internetowych. Etap trzeci to ocena poziomu i stopnia kompleksowości podejmowanych przez spółki działań, które są adresowane do grona ich interesariuszy, stanowiąc wyraz szeroko rozumianej odpowiedzialności społecznej. Ocena ta przeprowadzana jest na podstawie ankiet wypełnianych przez spółki, a następnie weryfikowanych przez Partnera Projektu, firmę Deloitte.