Fuzja faktem?

 16 sierpnia minął termin wezwania Azotów Tarnów na akcje ZA Puławy. Jednak wciąż nie wiadomo, czy dojdzie do utworzenia chemicznego giganta. Jeżeli się uda, będzie to największa fuzja w przemyśle chemicznym.

 

3 lipca ZA Tarnów wezwały do zakupu akcji ZA Puławy, stanowiących 32% walorów spółki, po 110 złotych za akcję. Warunkiem dojścia wezwania do skutku jest złożenie przez inwestorów zapisów na wszystkie akcje objęte wezwaniem.

16 sierpnia minął termin wezwania. Wciąż nie ma na nie odpowiedzi ze strony resortu skarbu, który utrzymuje, że trwają analizy. Analitycy twierdzą jednak, że Skarb Państwa udzieli pozytywnej odpowiedzi na wezwanie i za kilka miesięcy powinno dojść do połączenia Azotów Tarnów i Puław, a zarządy obu spółek powinny przystąpić do pracy związanej z fuzją, m.in. przez szukanie efektów synergii i oszczędności.
Tymczasem Zakłady Azotowe Tarnów poinformowały o podpisaniu dwóch umów z PKO BP, który pożyczy spółce 711 mln złotych. Pieniądze zostaną wykorzystane na zakup 32% akcji Zakładów Azotowych Puławy. Tarnów zmuszony jest posiłkować się kredytem ze względu na już realizowane inwestycje i niedawne przejęcie kędzierzyńskiego ZAK-u i Zakładów Chemicznych, co również oznacza wydatki. Dodatkowo kredyt spowoduje, że firma nie będzie musiała sięgnąć do głębokich rezerw finansowych.

Porozumienie Azotów Tarnów i PKO BP obejmuje dwie umowy. Pierwsza dotyczy kredytu na kwotę 500 mln złotych, którego celem jest nabycie akcji Puław oraz pokrycie kosztów i wydatków związanych z ich nabyciem. Druga dotyczy pożyczki w wysokości 211 mln złotych przeznaczonej na: „finansowanie ceny nabycia przez Tarnów akcji ZAP w wyniku wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji ZAP, którego ogłoszenie może być obowiązkowe w związku z przeprowadzeniem Oferty Aportowej, o której mowa w treści wezwania z 13 lipca 2012".

Ze względu na wysokość kredytów i to, że udzielił ich jeden bank, w umowie kredytowej przewidziano szereg zabezpieczeń. Najważniejszymi są zastawy rejestrowe oraz finansowe na akcjach ZAP nabywanych przez Tarnów oraz akcjach należących do tej spółki ZCh Police, zastawy i pełnomocnictwa do rachunków bankowych oraz oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Termin spłaty kredytów wyznaczono na 31 grudnia 2017 roku. Jeżeli dojdzie do połączenia tarnowskich Azotów i Zakładów Azotowych Puławy, będzie to największa fuzja w branży chemicznej. W ten sposób powstanie producent skupiający ponad 80 procent zdolności wytwórczych zarówno nawozów azotowych jak i fosforowych. Tak wysoka skala udziałów w rynku niepokoi konkurentów obu firm. Zgodnie z przepisami, transakcji przyjrzy się urząd antymonopolowy, który otrzymał już pierwsze pisma zwracające uwagę na to, że powstaje podmiot dominujący na rzadko spotykaną skalę.

17.08.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |