W Rzepienniku Biskupim powstaje największe w Polsce i drugie w Europie prywatne obserwatorium astronomiczne. I choć obiekt jest nadal w budowie, a termin otwarcia jeszcze nieznany, już organizowane będą spotkania i wydarzenia o tematyce astronomicznej. Wiadomo także, że w sierpniu przyszłego roku z tego właśnie miejsca będzie można obserwować rój meteorów – perseidów. Na razie jednak trzeba podokręcać wszystkie śruby...
Obserwatorium astronomiczne im. św. Jadwigi Królowej w Rzepienniku Biskupim jest, a właściwie będzie, największym prywatnym obserwatorium w Polsce i drugim w Europie. Będzie, bo obserwatorium pozostaje nadal w budowie, a czas oficjalnego otwarcia jeszcze nie został dokładnie określony. Obiekt znajduje się w urokliwym miejscu Pogórza Ciężkowickiego, na wysokim, zalesionym grzbiecie pomiędzy Ciężkowicami a Bieczem.
Twórcą obserwatorium jest rodowity mieszkaniec Rzepiennika Biskupiego, dr Bogdan Wszołek - wykładowca uniwersytecki, prezes Stowarzyszenia Astronomia Nova, autor licznych publikacji o tematyce astronomicznej, inicjator powstania planetarium częstochowskiego.
Zanim obserwatorium otworzy swoje podwoje, organizowane będą w jego pobliżu plenerowe spotkania i wydarzenia o tematyce astronomicznej. Najbliższe i pierwsze zarazem zaplanowano na 9 września. W związku z montażem na terenie obserwatorium najmłodszego i najnowocześniejszego radioteleskopu w Polsce, o godzinie 17.00 odbędzie uroczyste „Dokręcanie śruby radioteleskopu RT9". Po obserwatorium oprowadzi i o atrakcjach niebieskich opowie właściciel, astronom - dr Bogdan Wszołek.
Obserwatorium położone jest wśród lasów, na szczycie grzbietu, w południowej części Rzepiennika Biskupiego. Samochodem najlepiej dojechać od strony skrzyżowania w Rzepienniku Suchym, od strony Fabryki Mebli Osika w Rzepienniku Biskupim lub od strony Turzy. Samochód należy zostawić niżej i dojść do obserwatorium spacerkiem trwającym 10-15 minut. Mieszkańcy Rzepiennika Biskupiego wiedzą, gdzie budowane jest obserwatorium, dlatego można u nich zasięgnąć informacji o trasie dojazdu.
Więcej informacji można uzyskać pod nr tel 518 043 166, 691 856 577.
Program
Godz. 17:00 – 19:00
Symboliczne dokręcanie śruby radioteleskopu, pamiątkowe zdjęcia, oprowadzanie po obserwatorium, spacery po okolicy, odpoczynek na łące.
Godz. 19:00 – 22:00
Spotkanie przy ognisku, obserwacja przeuroczego rzepiennickiego nieba i pogawędka na tematy zarówno te bardzo odległe jak i te trochę bliższe.
Informacje dodatkowe:
- Osoby niepełnoletnie biorą udział w wydarzeniu wyłącznie pod opieką osób dorosłych
- Istnieje możliwość zorganizowania noclegu we własnych namiotach
- Wyżywienie i zaopatrzenie w napoje we własnym zakresie