Zakończyła się kompleksowa modernizacja systemu ciepłowniczego w Mościcach realizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie. Prace trwały od roku 2010, zmodernizowano dziewięć kilometrów sieci ciepłowniczej.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie realizuje projekt „Ograniczenie strat i poprawa pewności dostaw ciepła poprzez modernizację sieci ciepłowniczej w Tarnowie” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Projekt obejmuje kompleksową modernizację systemu ciepłowniczego w Mościcach oraz Magistrali Wschodniej Tarnowa w latach 2010 - 2014.
System ciepłowniczy w Mościach modernizowany był od 2010 roku, w tym roku zakończyła się jego kompleksowa modernizacja polegająca na wymianie wszystkich węzłów i sieci. Z początkiem sezonu grzewczego 2012/2013 ciepło systemowe dla odbiorców w Mościcach dostarczane jest w nowoczesnym systemie ciepłowniczym.
Dla mieszkańców, jak również przedsiębiorców i instytucji mających swoje siedziby w tej dzielnicy oznacza to wymierne korzyści. Ciepło systemowe dostarczane jest zgodnie z najwyższymi standardami przesyłu ciepła i bezpieczeństwa energetycznego, a także, dzięki znaczącemu ograniczeniu strat w procesie przesyłu, zwiększy się efektywność energetyczna i ekologiczna dostaw ciepła w tym rejonie miasta.
W ramach projektu w Mościcach powstała także sieć światłowodowa, która po połączeniu jej z metropolitalną siecią światłowodową Tarnowa umożliwia zdalne zarządzanie dostawą ciepła, a także monitorowanie stanu infrastruktury i procesów przesyłu. W przyszłości z zasobów sieci światłowodowej będą mogli także korzystać mieszkańcy i przedsiębiorcy z Mościc.
Modernizacja systemu ciepłowniczego w Tarnowie kontynuowana będzie jeszcze przez dwa kolejne lata - w roku 2013 i 2014. Na ten okres zaplanowana została modernizacja Magistrali Wschodniej Tarnowa. W sumie zmodernizowanych zostanie prawie 15 km sieci, w tym dziewięć kilometrów w Tarnowie–Mościcach praz 97 węzłów cieplnych, a metropolitalna sieć światłowodowa Tarnowa wydłuży się o ponad 30 kilometrów.
Inwestycja ma również wymiar ekologiczny. Projekty w sektorze ciepłowniczym o podobnym profilu modernizacyjnym w istotny sposób wpływają na zmniejszenie zużycia węgla, co z kolei przekłada się na ograniczenie emisji gazów i pyłów.
Całkowita wartość projektu wynosi prawie 31 milionów złotych, kwota współfinansowania przez Unię Europejską to blisko 19 milionów złotych.