Jednostka Strzelecka w Brzesku wzbogaciła się o karabin automatyczny konstrukcji radzieckiej „Kałasznikow". Broń w imieniu samorządu gminy Borzęcin przekazali przedstawicielom brzeskiego „Strzelca" Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina oraz Czesław Małek, Przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie.
Samorząd gminy Borzęcin przekazał Jednostce Strzeleckiej w Brzesku karabin automatyczny „Kałasznikow”. Egzemplarz będzie służył celom edukacyjnym. Strzelcy nie będą mogli z niego strzelać, ale uczyć się obsługi broni. To pierwszy tego typu nabytek brzeskiej jednostki. - Będziemy szkolić młodych strzelców w składaniu, rozkładaniu broni oraz nauce mierzenia. Do tej pory mieli taką możliwość tylko na wyjazdowych poligonach, gdzie mieli styczność z bronią ćwiczebną. Dzięki uprzejmości samorządu gminy Borzęcin, będą mogli ćwiczyć na miejscu. To ważne, gdyż na poligony jeździło niewielu z nich - mówi starszy chorąży Mirosław Król, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2059 w Brzesku.
Brzescy strzelcy wchodzą w skład ogólnopolskich struktur Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW. To organizacja paramilitarna będąca patriotycznym stowarzyszeniem działającym w zakresie przygotowywania młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej.
- Tego typu organizacje, jak odrodzony kilka lat temu w Brzesku „Strzelec" wymagają szczególnego wsparcia - mówi Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina, który wspólnie z Czesławem Małkiem, Przewodniczącym Rady Gminy przekazał broń. - Nawiązując do bogatej międzywojennej działalności, wychowują młodzież w duchu umiłowania do ojczyzny i narodowej tradycji. Dlatego z przyjemnością wspieramy ich działalność ciesząc się, że w strukturach są również młodzi mieszkańcy gminy Borzęcin.
Strzelec jest organizacją społeczno – wychowawczą. Jej początki sięgają 1910 roku. Była ona zalążkiem powstania wojskowych struktur Legionów Polskich. Powstały po I wojnie światowej Związek Strzelecki, nawiązywał tradycją do Związku Strzeleckiego z lat 1910-1914. Prowadził działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. W 1989 roku reaktywowano Związek Strzelecki „Strzelec”, który jest kontynuatorem tradycji przedwojennego Strzelca.
W Brzesku już w okresie przedwojennym działał Związek Strzelecki. Jego dowódcą w latach 1929-1931 był starosta powiatowy, podpułkownik w stanie spoczynku Andrzej Hałaciński, współtwórca „Pieśni Legionów”, który został zamordowany w Katyniu. Pułkownik Hałaciński został odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Jednostka Strzelecka 2059 z Brzeska jego imienia, nawiązując do przedwojennych tradycji działa prężnie, uczestnicząc we wszystkich uroczystościach i imprezach patriotycznych, godnie kontynuując tradycję Związku Strzeleckiego.