Po kweście w Dębnie

 Ponad 5 tysięcy złotych zebrano podczas tegorocznej kwesty na cmentarzu w Dębnie. W opinii organizatorów to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że kwesta trwała tylko jeden dzień. Pieniądze przeznaczone zostaną na renowację XIX wiecznego nagrobka śp. Franciszka Gale.


-W tym roku zbieraliśmy tylko  przez jeden dzień, przed rokiem uzyskaliśmy półtora tysiąca więcej, ale podczas trzydniowej zbiórki - mówi Marian Kurek, organizator tegorocznej kwesty na cmentarzu w Dębnie. Kwesta przyniosła ponad 5 tysięcy złotych, które przeznaczone zostaną na renowację pochodzącego z drugiej połowy XIX wieku nagrobka śp. Franciszka Gale. Kwestujący zbierali datki już od godziny 7.30, a wśród nich znalazły się osoby znane i popularne w gminie, m.in. Marian Kurek, Sekretarz Gminy, Andrzej Potępa, starosta brzeski, Marian Migdał, sołtys Dębna, Tadeusz Hebda, sołtys Jastwi i radny Rady Gminy w Dębnie, radni Dominik Kołodziej, Józef Ciuruś i Grzegorz Gurgul, Marzena Góra, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, Krystyna Gurgul, kustosz muzeum Zamek w Dębnie, Włodzimierz Gurgul, dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury, Bogusława Faron, dyrektor Zespołu Szkół w Woli Dębińskiej, Małgorzata Wiśniowska-Robak, dyrektor Zespołu Szkół w Sufczynie.

Nagrobek śp. Franciszka Gale pochodzi z 1867 roku, posiada oryginalną formę nagrobnego pomnika i jako obiekt stanowi cenny zabytek małej architektury. W 1980 roku wraz z cmentarzem parafialnym wpisany został do rejestru zabytków i wszystkie prace przy jego renowacji odbywają się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nagrobek wykonany jest z piaskowca i rzeźbiarsko opracowany z trzech stron. Trójkondygnacyjnej konstrukcji nadano formę arkad z zadaszeniem. Nad zadaszeniem trzeciej kondygnacji pozostał fragment części szat i stóp - dowód na to, że pomnik wieńczyła niegdyś figura Matki Boskiej lub Chrystusa. W dolnej części arkadowej kondygnacji umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą Upadek Chrystusa pod Krzyżem. W części środkowej pomnika, we wnęce arkadowej, znajduje się pozbawiona głowy figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem na lewym ramieniu.

 

06.11.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |