W dniach 8-9 listopada w Tarnowie odbędzie się Międzynarodowe Spotkanie Na Temat Bezpieczeństwa Chemicznego. Weźmie w nim udział około 250 gości z 53 krajów. Ważnym punktem programu będzie wyrażenie poparcia dla Deklaracji Tarnowskiej na temat globalnej kultury bezpieczeństwa chemicznego. Spotkanie odbędzie się w budynku teatru, a ostatnia sesja plenarna w Wieliczce.
Międzynarodowe Spotkanie Na Temat Bezpieczeństwa Chemicznego to jedno z największych międzynarodowych wydarzeń ostatnich lat w Tarnowie. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Polskę oraz Organizację d/s Zakazu Broni Chemicznej i odbędzie się w dniach 8-9 listopada w tarnowskim teatrze. Do uczestnictwa zaproszono agencje rządowe, organizacje międzynarodowe, przedstawicieli przemysłu chemicznego, federacji przemysłowych, laboratoriów, uczelni oraz organizacji pozarządowych.
Dwudniowe spotkanie zostanie zainaugurowane przez ministerialną sesję plenarną, a następnie przez trzy kolejne eksperckie sesje robocze. Na końcowej sesji plenarnej planowana jest dyskusja podsumowująca wyniki sesji roboczych oraz przyjęcie tzw. Deklaracji Tarnowskiej w sprawie globalnej kultury bezpieczeństwa chemicznego. - Spotkanie będzie wspierać międzynarodową współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa chemicznego oraz promować globalną kulturę bezpieczeństwa chemicznego. W Tarnowie omawiane będą sposoby poprawienia bezpieczeństwa chemicznego na szczeblu narodowym, wymiany dobrych praktyk, a także dla poprawy koordynacji działań w dziedzinie bezpieczeństwa chemicznego. Ważnym elementem będzie wyrażenie poparcia dla Deklaracji Tarnowskiej mówiącej o globalnej kulturze bezpieczeństwa chemicznego – mówi Łukasz Blacha z Urzędu Miasta Tarnowa, konsultant Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze (OPCW), koordynator spotkania.
W trakcie spotkania zaprezentowane zostanie Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego w Tarnowie, które będzie platformą współpracy międzynarodowej w zakresie wymiany doświadczeń i kształcenia w bezpieczeństwie chemicznym i utylizacji niebezpiecznych substancji i odpadów je zawierających.
W Tarnowie spodziewanych jest około 250 gości z 53 krajów całego świata.