1 stycznia przyszłego wejdą w życie postanowienia unijnego pakietu klimatyczno-energetyczego, które nakazują producentom energii zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zdaniem związków zawodowych i części polityków wejście w życie tych postanowień to początek poważnych problemów polskiej gospodarki. Stąd Europejska Inicjatywa Obywatelska w sprawie zawieszenia pakietu.
„Europejska Inicjatywa Obywatelska na rzecz Zawieszenia Pakietu Energetyczno-Klimatycznego Unii Europejskiej" to projekt Ludwika Dorna i ugrupowania Solidarna Polska, mający na celu zawieszenia postanowień unijnego pakietu klimatyczno-energetyczego, który wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku.
Pakiet zakłada dwudziestoprocentową redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20% oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20%. Te cele mają zostać osiągnięte do roku 2020. Polskie firmy mają prawo do bezpłatnej emisji CO2, ale będzie ono stopniowo redukowane, co spowoduje konieczność kupowania prawa do emisji dwutlenku węgla.
Zdaniem związków zawodowych i części polityków wprowadzenie pakietu nie tylko będzie kosztowne, ale i spowoduje wzrost cen energii oraz ograniczy konkurencyjność europejskiej, a zwłaszcza polskiej gospodarki, w której energetyka oparta jest na węglu.
Stąd projekt zebrania przynajmniej miliona podpisów na rzecz zawieszenia postanowień pakietu. Podpisy muszą zostać zebrane w przynajmniej siedmiu krajach Unii do 1 listopada przyszłego roku.
W Tarnowie i regionie inicjatywę tę promuje poseł Józef Rojek. - Efektem wprowadzenia pakietu będzie nie tylko wzrost cen energii, którzy wszyscy odczujemy, ale i wyprowadzka z Europy dużych firm, które przeniosą produkcję np. do Chin, Indii, czy Stanów Zjednoczonych, gdzie te obostrzenia nie będą obowiązywać – mówi Józef Rojek.
Zdaniem posła Rojka i zwolenników Inicjatywy Obywatelskiej wdrożenie postanowień pakietu może skutkować w Polsce w perspektywie kilku lat likwidacją nawet 250 tysięcy miejsc pracy. Zbieranie podpisów popierających obywatelską inicjatywę już trwa.