Zmiany w Bumarze mają być szansą na zwiększenie zamówień dla tarnowskich Zakładów Mechanicznych. Dotychczas firma była częścią dywizji Bumar Żołnierz, zajmującej się produkcją broni strzeleckiej i wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Niebawem ma być włączona do Bumaru Ląd, specjalizującego się w produkcji pojazdów opancerzonych.
Zakłady Mechaniczne w Tarnowie podpisały umowę o współpracy z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM z Gliwic, wchodzącym w skład grupy Bumar, a konkretnie dywizji Bumar Ląd, w której znajdzie się również tarnowskie przedsiębiorstwo. - Zmiany stworzą szanse na włączenie się w realizację polskiego programu pancernego. Zamówienia rządowe na ten cel w ciągu najbliższych kilkunastu lat mają sięgnąć sumy 20 miliardów złotych – zapowiada Andrzej Szortyka, prezes OBRUMU-u i Bumaru Łabędy
Współpraca dotyczyć będzie opracowania i wprowadzenia nowych wzorów sprzętu bojowego, inżynieryjnego i treningowego dla narodowych sił zbrojnych. Specjaliści mają wspólnie opracować moduł uzbrojenia przeciwpancernego i przeciwlotniczego do zabudowy na platformach bojowych. Umowa dotyczy też prac nad bezzałogowym systemem wieżowym, wyposażonym w armatę 30 mm oraz wyrzutnię rakiet przeciwpancernych SPIKE dla najnowszej wersji Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak.
- Doświadczenie Zakładów Mechanicznych daje nam kompetencje, by stworzyć konfigurację takiej wieży – przekonuje prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów Krzysztof Jagiełło. Jego zdaniem firma ma duży potencjał rozwojowy. - Jesteśmy rekordzistą w zakresie nowych rozwiązań. W sumie złożyliśmy 13 projektów do centrali Bumaru, co jest pierwszym krokiem do wpisania ich na listę priorytetów Narodowego Centrum Badan i Rozwoju - dodaje. Konstruktorzy wspólnie opracują ponadto nowy symulator szkoleniowy dla samobieżnego, przeciwlotniczego zestawu Biała.
Umowa znacznie wzmacnia możliwości konstrukcyjne obu firm. Za badania i rozwój w Tarnowie odpowiada ponad 70 pracowników, w Gliwicach blisko 120. Wspólnie firmy będą dysponować potencjałem, umożliwiającym przygotowania projektów i prototypów najnowocześniejszych elementów uzbrojenia. Zdaniem zarządów obu firm powinno to otworzyć także możliwości eksportowe. Prócz zaopatrzenia polskiej armii obecnie Grupa Bumar ma klientów w ponad 40 krajach w Europie, Afryce, w Azji, Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych.