Przez serce do kieszeni

8 marca marcowy wiatr

Z wesoła miną do miasta wpadł

Wszedł do kwiaciarni przed ósmą tuż

I kupił bukiet czerwonych róż.


W pierwszej, może drugiej klasie szkoły podstawowej ćwiczyłam tą piosenkę przez parę ładnych dni na okrągło, bo nauczycielka chciała pochwalić się nią na akademii. Nienawidzę tej piosenki do dzisiaj, choć minęło – zresztą spuśćmy litościwie zasłonę milczenia na to, ile minęło.

Społeczeństwo, a zwłaszcza jego damska część, jest podzielone. Trwa dyskusja, jak to właściwie jest z tym Dniem Kobiet – obchodzić czy nie obchodzić? W efekcie tej dyskusji męska część jest nieco skołowana. Wręczanie kwiatków czy też nie wręczanie, odbywa się więc na własne ryzyko, bo w obu przypadkach można w najlepszym razie narazić się na śmiertelną obrazę. W sytuacjach skrajnych można dostać w pysk.

Osobiście jestem przeciwna Dniu Kobiet (nieustannie nasuwa mi się określenie Dzień Ochrony Kobiet). Dzień Kobiet kojarzy mi się z Dniem Kota, ale są to skojarzenia drastyczne i nie będę ich upubliczniać. Jestem więc przeciwna, tak jak jestem przeciwna Dniu Zakochanych. Obydwa święta powinny mieć w podtytule Dzień Handlowca i dopiero to byłaby prawda - to handlowcy mają prawdziwy powód do świętowania. To handlowcy są autorami obłędnej presji wywieranej z każdego kąta na znękanych panów – bez kwiatka ani rusz, w ostateczności czekoladki czy kawa. Wielkie napisy – „8 marca Dzień Kobiet”, są jak wyrzut sumienia, jak oskarżenie, jak potępiające wskazanie palcem – jak to, jeszcze nic nie kupiłeś swojej damie? Nic dziwnego, że większość panów, istot słabych i podatnych na presję, ulega tym naciskom i sugestiom.

Po co komu Dzień Kobiet? Czy my jesteśmy jakimś wymierającym gatunkiem, który należy szczególnie pielęgnować? A jeśli nawet tak by było, to pielęgnować należy codziennie, starannie i z pietyzmem. Jednodniowe, najbardziej nawet wspaniałomyślne gesty nie pomogą.

Jest co prawda także Dzień Mężczyzny, ale wymyślono go chyba tylko na złość feministkom. Nikt go Bogu dzięki nie obchodzi, ale równość to równość.

09.02.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |