Nowy system widać po… śmieciach

 Po zmianie przepisów zmienia się charakter odpadów trafiających na tarnowskie składowisko. Coraz więcej odpadów jest sortowanych przed wyrzuceniem, dzięki czemu odzyskuje się surowce wtórne, czyli plastik, szkło, papier, metal oraz surowce energetyczne.

 

Sukcesywnie zmienia się rodzaj odpadów trafiających do Zakładu Składowania Odpadów Komunalnych w Tarnowie. Coraz częściej są to pozostałości z sortowania, a głównie tzw. frakcja podsitowa, czyli drobne odpady, które podczas przesiewania w sortowni spadną pod sito. – To efekt wprowadzania nowego systemu gospodarki odpadami, który docelowo ma wyeliminować składowanie nieprzetworzonych, zmieszanych odpadów komunalnych – ocenia Piotr Zieliński, kierownik składowiska w ZSOK.

Dotychczas kwatery szybko zapełniały się dużymi ilościami surowych odpadów, które zawierały cenne surowce wtórne marnujące się na składowisku. Ponadto z powodu dużej zawartości resztek organicznych, hałda odpadów wytwarzała mocno zanieczyszczone odcieki oraz palny gaz składowiskowy.

- W nowym systemie wymaga się odzyskania z odpadów surowców wtórnych i zawartej w nich energii, a do składowania przeznacza się jedynie pozostałości, których przy obecnych technologiach nie da się odzyskać – mówi Piotr Zieliński.

Zatem w sortowni z frakcji nadsitowej odzyskuje się surowce wtórne, czyli plastik, szkło, papier, metal oraz surowce energetyczne do produkcji paliwa alternatywnego, czyli głównie tworzywa sztuczne, gumę, drewno i papier. Frakcja podsitowa na razie trafia na składowisko w stanie surowym, ale z uwagi na znaczny udział odpadów organicznych będzie w przyszłości kompostowana lub spalana przed przekazaniem do składowania.

W nowoczesnej gospodarce odpadami samo składowanie, choć bezpieczne dla środowiska, jest najbardziej prymitywną metodą pozbywania się śmieci. Jeden z docelowych modeli, możliwy do zrealizowania w Tarnowie, to sortownia – spalarnia – składowisko.

12.02.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |