Dwie stawki opłat za gospodarowanie odpadami obowiązywać będą w gminie Borzęcin. Mieszana metoda, uchwalona przez radnych bez jednego głosu sprzeciwu, wynika z polityki prorodzinnej prowadzonej przez gminę.
Rada Gminy w Borzęcinie uchwaliła stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, decydując się na dwie metody: liczba mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość razy stawka opłaty oraz opłata od gospodarstwa domowego.
Zgodnie z przyjętą bez głosu sprzeciwu uchwałą, mieszkańcy gminy Borzęcin zapłacą sześć złotych od osoby w przypadku zamieszkiwania na nieruchomości od jednej do pięciu osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe oraz 36 złotych od gospodarstwa w przypadku zamieszkiwania sześciu i więcej osób we wspólnym gospodarstwie. Stawkę opłaty miesięcznej za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób nieselektywny, niezgodny z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Borzęcin, uchwalono w wysokości 17 złotych za osobę miesięcznie. Odpady komunalne mokre będą odbierane z częstotliwością dwa razy w miesiącu.
Liczba osób zamieszkujących nieruchomość ustalana będzie na podstawie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która niebawem trafi do właścicieli nieruchomości. Termin składania deklaracji ustalono na 30 kwietnia.
- Uchwalona, mieszana metoda opłaty jest elementem polityki prorodzinnej gminy, w której 571 gospodarstw zamieszkuje sześć i więcej osób. Dla nich bez względu na liczbę osób w gospodarstwie stawka będzie jednakowa i wynosić będzie 36 złotych miesięcznie od gospodarstwa – mówi wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak.
- Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę gmina zapewni dwukrotny w miesiącu odbiór odpadów komunalnych mokrych oraz jednokrotny odbiór odpadów komunalnych suchych zebranych selektywnie, tj. papier, szkło, tworzywa sztuczne, metal. Mieszkańcy będą również mogli dostarczyć odpady segregowane do punktu selektywnej zbiórki odpadów – wyjaśnia Krzysztof Kozioł, inspektor ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Borzęcinie. – Odpady ulegające biodegradacji odbierane będą w ramach tzw. wystawki przydomowej zgodnie z przyjętym harmonogramem. W podobny sposób będą odbierane odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyta odzież, opony, odpady niebezpieczne, z tym że częstotliwość ich odbioru przewidziano na dwa razy w roku. Zużyte baterie mieszkańcy będą mogli przekazywać do punktów zbiórki zorganizowanych w placówkach handlowych, szkołach, przedszkolach oraz w budynku urzędu gminy, a przeterminowane leki do punktów zbiórki w aptekach. Odbiorowi bezpośrednio od mieszkańców podlegać będą tylko te odpady, które zostaną wystawione przed posesję.
Obowiązek ponoszenia przez właścicieli nieruchomości opłat na rzecz gminy za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje, zgodnie z zapisami ustawy, z dniem 1 lipca 2013 roku. W Gminie Borzęcin opłaty będą uiszczane w okresach dwumiesięcznych.