Symboliczną szablę oraz proporce nawiązujące do tradycji sprzed lat, gdy wiele jeszcze znaczyło hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” otrzymało Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze. Przejęcia tradycji Szkoły Rycerskiej, Korpusu Kadetów II Rzeczypospolitej i Junackich Szkół Kadetów nie przez przypadek odbyło się w towarzystwie członków rodu Czartoryskich. Książę Adam Czartoryski był współtwórcą Szkoły Rycerskiej.
Z udział przedstawicieli rodziny Czartoryskich na zamku w Dębnie odbyła się uroczystość przejęcia tradycji Szkoły Rycerskiej, Korpusu Kadetów II Rzeczypospolitej i Junackich Szkół Kadetów przez Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze.
Symboliczną szablę kadetom z Liceum Akademickiego wręczył Kazimierz Czartoryski. Szkoła otrzymała także proporce nawiązując do tradycji sprzed lat, gdy hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie było jedynie hasłem. Ceremonia na zamku zgromadziła licznie zaproszonych goście. Obok władz samorządowych, przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Krakowie i reprezentantów Wojska Polskiego wzięli w niej udział także członkowie rodu Czartoryskich - księżna dr Barbara Czartoryska oraz jej bratanek Kazimierz Czartoryski. - Z jednej strony to dla nas zaszczyt, z drugiej zdajemy sobie sprawę, że byłoby wielu godniejszych od nas, którzy mieliby większe prawo przekazywać tę tradycję – podkreślała księżna Czartoryska przypominając zaangażowanie i ofiarę swoich przodków w walce o wolność o ojczyzny. Kadetom życzyła sukcesów w nauce obficie cytując im katechizm szkoły - zasady obowiązujące w Szkole Rycerskiej, współtworzonej przez księcia Adama Czartoryskiego, jednego z jej przodków. - Nie wiem tylko, co by on powiedział na obecność kadetek w szkole, ale znając jego postępowe poglądy chyba nie miał by nic przeciw temu – żartowała księżna.
Gospodarze uroczystości wykorzystali sposobność, by podziękować osobom wspierającym liczącą 39 kadetów szkołę, która w tym roku rozpoczęła działalność. Z rąk ks. płk Marka Wesołowskiego, dyrektora Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów, odebrali je: płk Janusz Kurzyna, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, ppłk Zbigniew Skurnowicz, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tarnowie oraz Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno.
Szkoła w Łysej Górze jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Zgodnie z tradycją zainaugurowaną w XVIII wieku w programie nauczania się stawia się w głównej mierze na naukę języków obcych i przedmiotów ścisłych oraz na wychowania patriotyczne. Kadeci uczą się nadto jazdy konnej, mają zajęcia z pływania i narciarstwa oraz zajęcia wojskowe. Harmonogram dnia jest ściśle określony, a do rodzinnych domów uczniowie wyjeżdżają tylko raz w miesiącu.