Oręż dla Kormorana

 Na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Tarnowie powstaje projekt armaty, która ma być montowana na nowym polskim niszczycielu min Kormoran II. To jedno z zadań tarnowskich Zakładów Mechanicznych w ramach planu modernizacji marynarki wojennej.

 

Uzbrojenie nowego polskiego niszczyciela min Kormoran II to jedno z zadań tarnowskich Zakładów Mechanicznych w ramach planu modernizacji marynarki wojennej. Na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w zakładach powstaje projekt armaty o kalibrze 35 mm, która będzie służyć do obrony przeciwlotniczej, ale także do zwalczania lekko opancerzonych celów nawodnych oraz brzegowych.

Nowy okręt ma być gotowy do roku 2016, a broń opracowana dla Kormorana prawdopodobnie będzie mogła być montowana także na innych jednostkach pływających. Tarnowscy konstruktorzy mają sporo doświadczeń w tym zakresie. Wcześniej miejscowy Ośrodek Badawczo Rozwojowy opracował morski zestaw rakietowo-artyleryjski Wróbel. Następnie powstał tutaj także Wróbel II, składający się z uniwersalnej armaty kalibru 23 mm i dwóch wyrzutni pocisków przeciwlotniczych bliskiego zasięgu. Obydwa zestawy są używany na polskich okrętach różnego typu. W sumie w Tarnowie wyprodukowano około 160 takich armat, a Zakłady Mechaniczne wciąż zajmują się ich remontowaniem. Przygotowano tu także projekt 30 mm armaty morskiej. Zakłady włączone zostały w skład konsorcjum, które zajmuje się opracowaniem nowego projektu. Weszły do niego także Wojskowa Akademia Techniczna, Bumar Elektronika i Akademia Marynarki Wojennej. W Akademii odbyło się seminarium naukowo-techniczne, poświęcone realizacji projektu. Zakłady Mechaniczne reprezentowali: prezes Krzysztof Jagiełło, wiceprezes Wojciech Gruszecki, a także Zbigniew Wójcik, Krzysztof Lustofin i Dariusz Domoń. Kolejna konferencja naukowo-techniczna, związana z realizacją projektu odbędzie się w Tarnowie. Prace nad niszczycielem min wynikają z faktu, iż za kilka lat kończy się okres eksploatacji kilku okrętów tego typu i Polska Marynarka Wojenna potrzebuje nowych jednostek. Ministerstwu Obrony Narodowej zależało, by projekt okrętu przygotowały polskie instytucje badawczo-naukowe. W planie modernizacji zapisano zakup trzech okrętów. Jednym z pomysłów resortu na obniżenie wydatków związanych z realizacją projektu jest znalezienie kupców na niszczyciele min za granicą. Waldemar Skrzypczak, wiceminister odpowiedzialny za modernizację armii poinformował, że są już zainteresowane kraje. Ukraina i Kazachstan rozważają zakup łącznie pięciu takich okrętów.

Fot. Krzysztof Miłosz

19.02.2013
Komentarze:
Olga: 25.04.2013
Loyce pisze:Bardzo ładny projekt. W sumie rakdzo widzi się takie zaproszenia, mam nadzieję, że nikomu z weteranf3w się nie skojarzy z komuną
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |