Ważna dyskusja o azbeście

 20 lutego w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie odbyła się konferencja inaugurująca realizację projektu „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa małopolskiego”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu gmin biorących udział w projekcie, który w 85 procentach finansowany jest ze Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

 

W Szczucinie odbyła się 20 lutego konferencja inaugurująca realizację projektu „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa małopolskiego”.

Uczestnikami konferencji byli m.in. Sylwia Słomiak, Koordynator Krajowy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski, Małgorzata Mrugała, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Władzy Wdrażającej Programy Europejskie i 40 małopolskich gmin biorących udział w projekcie.

Projekt, którego realizacja potrwa do roku 2016, zakłada demontaż i wywóz pokryć dachowych, usunięcie i wywóz azbestu zgromadzonego na posesjach, złożenie wyrobów zawierających azbest na składowisku odpadów niebezpiecznych oraz wsparcie dla najuboższych mieszkańców w zakresie wymiany pokrycia dachowego. - Projekt obejmuje nie tylko znaczące środki finansowe ale także kampanię informacyjną skierowaną do niemal sześciuset tysięcy mieszkańców Małopolski dotyczącą zagrożeń wynikających z obecności w ich otoczeniu azbestu – mówi Jan Sipior, burmistrz Szczucina i równocześnie lider projektu.

Małopolskie samorządy mają szansę pozbyć się niebezpiecznych odpadów azbestowych m.in. dzięki umowie pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Szwajcarską Radą Federalną, o wdrażaniu Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy w celu zmniejszania różnic społeczno – gospodarczych w obrębie rozszerzonej Unii Europejskiej.

Dofinansowanie ze Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy wyniesie 85% kosztów realizacji zaplanowanych zadań, a cały budżet projektu to blisko 12,5 mln franków szwajcarskich. - Wszystko zaczęło się w ambasadzie szwajcarskiej. To tam dowiedzieliśmy się, że Szwajcarzy postanowili pomóc Polsce w pozbyciu się azbestu. To największy projekt w Małopolsce koordynujący prace czterdziestu gmin i skierowany bezpośrednio do konkretnych mieszkańców. Liderem projektu został burmistrz Szczucina, który od lat zaangażowany jest w walkę z azbestem - mówi wojewoda Jerzy Miller. Szczucin rzeczywiście od kilku już lat prowadzi działania zmierzające do wyeliminowania odpadów azbestowych ze swojego terenu. Funkcjonująca tu niegdyś Wytwórni Materiałów Budowlanych Azbestowo – Cementowych, pozostawiła mieszkańcom Szczucina i okolic niebezpieczną pamiątkę w postaci różnego rodzaju odpadów produkcyjnych. Odpady zawierające szkodliwy azbest wykorzystywane były powszechnie do utwardzania nawierzchni dróg, ścieżek i podwórek oraz jako dodatek do materiałów budowlanych w gospodarstwach. I w gospodarstwach pozostały do dzisiaj. Teraz otwiera się możliwość likwidacji znaczącej części uciążliwych pozostałości. Potężne dofinansowanie to szansa dla wielu gmin, które dodatkowo, w przypadku kłopotów z wyasygnowaniem niezbędnych 15% środków własnych mogą liczyć na bardzo korzystne pożyczki, a dla 800 najuboższych rodzin czyli średnio dla 20 gospodarstw w każdej z uczestniczących w projekcie gmin zaplanowano sfinansowanie zakupu nowych pokryć dachowych.

 


20.02.2013
Komentarze:
Indira: 25.04.2013
Gratulacje!! Znakomity deser, zaraz wyprobuje na poeodiczwrek. A gmina Czernichow to od macochy ? nie uczestniczy w Gwarku? Szkoda! Mam nadzieje, ze nadal, wszystkie przepisy beda tutaj publikowane!!
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |