Pamięci żołnierzy wyklętych

 Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych starosta tarnowski i wójt gminy Tarnów zapraszają 1 marca na powiatowo-gminne obchody, które odbędą się w Zgłobicach i Tarnowie.

 

Powiatowo-gminne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 1 marca w Tarnowie i Zgłobicach.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Zgłobicach, gdzie dr Michał Wenklar z krakowskiego IPN wygłosi wykład poświęcony Janowi Jandzisiowi, żołnierzowi powojennej konspiracji, który kiedyś mieszkał w Zgłobicach.

Po zakończeniu wykładu delegacje samorządów, rodzin i organizacji udadzą się na cmentarz w Tarnowie-Krzyżu i złożą kwiaty na mogile żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy, a w tym czasie mieszkańcy i zaproszeni goście będą mogli obejrzeć w szkole film fabularny „Generał Nil” poświęcony generałowi Augustowi Fieldorfowi zastępcy Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Tegoroczne uroczystości zostały poświęcone pamięci między innymi związanych z gminą Tarnów czterech konspiratorów. Trzej z nich - Mieczysław Cielocha, Stanisław Kiełbasa i Bronisław Cielocha – byli mieszkańcami Woli Rzędzińskiej i Jodłówki-Wałek. Za działalność niepodległościową zostali w lutym 1947 roku straceni w tarnowskim wiezieniu wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego, natomiast sierżant Jan Jandziś „Sosna” w czasie okupacji walczył w legendarnym batalionie „Barbara” AK, a po wkroczeniu armii radzieckiej był dowódcą oddziału osłony Rejonu Wschodniego Okręgu Krakowskiego „WiN”. Losy Jana Jandzisia i żołnierzy z oddziału Cielochy połączyła historia. Gdy dnia 10 września 1946 roku, Mieczysław Cielocha i Stanisław Zaucha, działając na rozkaz tarnowskiego inspektoratu Zrzeszenia „WiN”, wykonywali na tarnowskim Burku wyrok śmierci na kierowniku UB w Tarnowie kapitanie NKWD Lwie Sobolewie, dowodzący akcją sierżant Jandziś znajdował się nieopodal, na ulicy Targowej. W rezultacie przeprowadzonych aresztowań, Mieczysław Cielocha i jego podkomendni zostali skazani na karę śmierci. Wyroki wykonano na trzech nich, dwóch pochowano w nieznanym miejscu.

Miejsce spoczynku Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy zostało odnalezione w październiku 2011 roku, Jak się okazało, zostali oni pochowani na terenie cmentarza komunalnego w Tarnowie-Krzyżu. W ubiegłym roku grób został on uznany za mogiłę wojenną.

Druga część uroczystości odbędzie się w Tarnowie, w auli Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej i pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu

 

Program uroczystości:

10.00 – Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Zgłobicach

- Jan Jandziś „Sosna” i oddział osłony Rejonu Wschodniego Okręgu Krakowskiego WiN

wykład (dr Michał Wenklar, IPN Kraków)

 

11.30 – Cmentarz Komunalny w Tarnowie-Krzyżu

Złożenie kwiatów na mogile Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy

 

12.00 - Aula PWSZ, ul. Mickiewicza 8

- Podziemie Niepodległościowe w powiecie tarnowskim 1945-1956

wykład (dr Michał Wenklar, IPN Kraków)

- Sny niespełnione powstaną z mogił… - Sylwetki członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

wykład (mgr Maciej Małozięć, Starostwo Powiatowe w Tarnowie)

- Mjr Adam Boryczka – wspomnienie w 100. rocznicę urodzin ostatniego kuriera WIN-u prelekcja (dr Paweł Juśko, Starostwo Powiatowe w Tarnowie)

 

13.00 - Pomnik Ofiar Stalinizmu

- hymn państwowy

- oficjalne wystąpienia organizatorów

- modlitwa w intencji „Żołnierzy Wyklętych” – ks. prałat dr Piotr Gajda

- apel pamięci

- złożenie zniczy pamięci

- zakończenie uroczystości

27.02.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |