Od 1 do 7 marca w kinie „Millenium” w Tarnowie zaprezentowanych zostanie siedem filmów w ramach projektu T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée. Tarnowscy kinomani będą mogli obejrzeć dzieła, które według festiwalowych selekcjonerów stały się wydarzeniami 12. MFF T-mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością.
Siedem nowohoryzontowych filmów trafi do Tarnowa w ramach projektu T-mobile Nowe Horyzonty Tournée.
Filmy prezentowane będą od 1 do 7 marca w kinie „Millenium”. Pierwszy seans zaplanowano 1 marca o godzinie 16.15.
- Od początku istnienia festiwalu przyświecał nam jeden cel - mówi Roman Gutek, dyrektor MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. - Chcieliśmy pokazywać kino, którego u nas nie było, które nie miało w Polsce swojego festiwalu: niebanalne, odważne, łamiące tabu, poszukujące własnego języka, wymykające się klasyfikacjom gatunkowym, odbiegające od klasycznego wzoru narracyjnego.
Bilety na poszczególne seanse kosztują 10 złotych.
Holy Motors
dramat, surrealistyczny, Francja 2012
Reżyseria: Leos Carax
Scenariusz: Leos Carax
Zdjęcia: Caroline Champetier
Obsada: Denis Lavant, Eva Mendes, Kylie Minogue, Michel Piccoli, Leos Carax, Jeanne Disson
Czas trwania: 115 min
Oskar jest milionerem o dość ekscentrycznym podejściu do życia, pracującym dla tajemniczej agencji. Jego dnia nie wypełnia dbanie o interesy i pomnażanie majątku. Zamiast tego, stara się on żyć w jak najbardziej intensywny sposób - wciela się w role obcych ludzi, poświęcając w ten sposób własną tożsamość. Raz staje się żebrakiem, raz ojcem rodziny, a innym razem akordeonistą. Jego codzienność jest tak naprawdę przesycona emocjami i zmaganiem się z problemami innych osób. Jak długo można żyć w ten sposób i jak bardzo niebezpieczne jest takie życie?
Sąsiedzkie dźwięki
dramat, thriller, Brazylia, 2012
Reżyseria: Kleber Mendonça Filho
Scenariusz: Kleber Mendonça Filho
Muzyka: DJ Dolores
Zdjęcia: Fabricio Tadeu, Pedro Sotero
Obsada: Irma Brown, Sebastião Formiga, Gustavo Jahn, Maeve Jinkings, Irandhir Santos, Lula Terra
Czas trwania: 130 min
Życie rozgrywające się w przestrzeni jednego brazylijskiego osiedla wydaje się wyjątkowo poukładane. Większość domów należy do tej samej rodziny. Ci, którzy je wynajmują, funkcjonują w klanowej wspólnocie odgradzając się od zewnętrznego świata. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto jednak i przed czym powinien tu być chroniony? I czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo? Nowoczesna, bezosobowa architektura, pełna drzwi, okien i krat, staje się metaforą emocji bohaterów. Za wysokimi ogrodzeniami ciągną się puste, wąskie korytarze, wypełnione przez tytułowe „sąsiedzkie dźwięki”.
Za wzgórzami
dramat, Rumunia, Francja, Belgia, 2012
Reżyseria: Cristian Mungiu
Scenariusz: Cristian Mungiu
Zdjęcia: Oleg Mutu
Obsada: Cosmina Stratan, Cristina Flutur, Dana Tapalaga, Gina Tandura, Vica Agache, Nora Covali
Czas trwania: 150 min
Film opowiada historię dwóch młodych dziewczyn, Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki i rodzącą się na nowo namiętnością, przechodzi w szaleństwo uznane przez mieszkańców klasztoru za opętanie.
Sekret
dramat, psychologiczny, Polska, 2012
Reżyseria: Przemysław Wojcieszek
Scenariusz: Przemysław Wojcieszek
Muzyka: Krzysztof Prętkiewicz
Zdjęcia: Jakub Kijowski
Obsada: Tomasz Tyndyk, Marek Kępiński, Agnieszka Podsiadlik
Czas trwania: 82 min
Ksawery, tancerz występujący na scenie jako drag queen, odwiedza mieszkającego na wsi dziadka, Jana. Staruszek ukrywa mroczny sekret, ciążący nad nim od wielu lat. Ksawery wraz z towarzyszącą mu żydowską przyjaciółką planuje bolesną konfrontację z Janem na temat jego przeszłości.
Donoma
dramat, Francja, 2010
Reżyseria: Djinn Carrénard
Scenariusz: Djinn Carrénard
Muzyka: Frank Villabella
Zdjęcia: Djinn Carrénard
Obsada: Benjamin Mayet, Emilia Dérou-Bernal, Sékouba Doucouré, Matthieu Longuatte, Vincente Perez
Czas trwania: 133 min.
Mozaikowa historia kilku zazębiających się romansów: pomiędzy nauczycielką hiszpańskiego, jej niesfornym uczniem i jego dziewczyną stygmatyczką. Drugi trójkąt łączy przystojnego, czarnoskórego nieudacznika oraz dwie fotografki. Miłosne zauroczenia, podrywy, lęki i zdrady zamieniają się w słowne zapasy i uczuciowe przepychanki. Film stara się być operacją na żywym ciele francuskiego społeczeństwa, a miłosne historie służą tu tylko do tego, żeby pokazać toczące ten organizm choroby: rasizm, materializm, seksizm i kastowość.
Od czwartku do niedzieli
dramat, Chile, Holandia, 2012
Reżyseria: Dominga Sotomayor Castillo
Scenariusz: Dominga Sotomayor Castillo
Zdjęcia: Bárbara Álvarez
Obsada: Santi Ahumada, Emiliano Freifeld, Paola Giannini, Francisco Pérez-Bannen, Jorge Becker, Francisca Castillo
Czas trwania: 96 min
Opowieść o rodzinie, która wyrusza na kilkudniową wakacyjną przejażdżkę, prawdopodobnie ostatnią w ich wspólnym życiu, zapowiadającą rozstanie. Na subtelną, osobistą historię składają się zwykłe czynności, rozmowy, codzienna bliskość, która jednak z minuty na minutę staje się coraz bardziej melancholijna, skazana na nieuchronny koniec.
Post Tenebras Lux
dramat, Meksyk, Francja, Niemcy, Holandia, 2012
Reżyseria: Carlos Reygadas
Scenariusz: Carlos Reygadas
Zdjęcia: Alexis Zabe
Obsada: Adolfo Jiménez Castro, Nathalia Acevedo, Willebaldo Torres
Czas trwania: 115 min
Historia młodego małżeństwa z klasy średniej, mieszkającego z dwójką dzieci i psami w domu na wsi. Rodzina przeżywa swoje mniejsze i większe dramaty, próbując wejść w relację z otaczającym ją światem, a także przetrwać w konfrontacji z własnymi lękami i mrocznymi tęsknotami. Niezwykłe kino atmosfery.