Od 19 do 23 marca w salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie odbędzie się 24. edycja Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy. Kiermasz wielkanocny odbędzie się 23 marca w godzinach od 10.00 do 12.00 a ogłoszenie wyników zaplanowano tego samego dnia o godzinie 12.30.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie, wraz z Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" organizują po raz 24 doroczny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy.
Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych twórców ludowych oraz instytucje kultury i oświaty z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego i tarnowskiego
Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie do dnia 12 marca na adres organizatora czytelnie i dokładnie wypełnionych kart zgłoszeń. Dotyczy to zarówno prac indywidualnych jak i zbiorowych.
Najpiękniejsze prace zostaną nagrodzone, a przez cztery dni – od 19 do 23 marca będzie można je oglądać na wystawie we wnętrzach tarnowskiego Muzeum Etnograficznego przy ulicy Krakowskiej 10. Kiermasz wielkanocny odbędzie się 23 marca w godzinach od 10.00 do 12.00 a ogłoszenie wyników zaplanowano tego samego dnia o godzinie 12.30.
Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek, gdzie odkryto pozostałości grodu słowiańskiego. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.